AKTUÁLNE: V noci nás čaká vesmírne divadlo

Peter Minárik

Už túto noc bude z nášho územia pozorovateľný pomerne vzácny prírodný úkaz – polotieňové zatmenie Mesiaca, ktoré sa takmer dotkne tieňa Zeme. Uvidíme ho v celom priebehu, v maximálnej fáze o 01:44 bude Mesiac nad juhozápadným obzorom. 

Mesiac u nás vychádza (pre stredné Slovensko) o 16:39, necelú polhodinu pred západom Slnka. Začiatok polotieňového zatmenia nastane o 23:32, no táto fáza pozorovateľná nie je. Je potrebné si počkať, pokiaľ Mesiac nevstúpi do polotieňa aspoň polovicou svojho priemeru. Šedé stmavnutie mesačného disku tak bude viditeľné asi polhodinu pred a po maxime zatmenia.

V maxime zatmenia sa Mesiac takmer celý ponorí do zemského polotieňa a jeho severný (horný) okraj bude tesne pri plnom tieni Zeme. Uvidíme ho akoby bol zhora tmavší - „začadený“. Podľa momentálneho stavu zemskej atmosféry je dokonca možné, že tieň bude o niečo väčší a nastane aj mimoriadne malé čiastočné zatmenie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Zajtra
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alfréd
Štvrtok
Búrky
32 °C / 13 °C
Valéria
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd