AKTUÁLNE: V piatok sa rozsneží. Snežiť by malo aj v Bratislave

17.11.2022 o 20:36 - Peter Minárik

Avizovaná zmena počasia je tu. Prvý sneh už dnes poprášil niekoľko oblastí, predovšetkým na východnom Slovensku, no v nadchádzajúcich hodinách bude sneženie výraznejšie. Podľa tých najčerstvejších predpovedí sa prvé snehové vločky vyskytnú dokonca aj v Bratislave.

Počas uplynulých hodín zavítali na naše územie prvé snehové vločky. Tie sa zatiaľ vyskytli predovšetkým v horských a v podhorských oblastiach, no v priebehu nadchádzajúcich hodín sa zrážky dostanú aj do ďalších oblastí nášho územia.

Na naše územie totiž mieri ďalšia vlna chladného vzduchu, ktorá ešte viac zníži hranicu sneženia a tá sa postupne dostane aj do najnižších polôh nášho Slovenska.

Hranica sneženia bude klesať

Aktuálne sa hranica sneženia pohybuje okolo nadmorskej výšky 400 až 500 metrov, no v priebehu nasledujúcej noci bude od severu klesať a tu sa hranica sneženia dostane aj do najnižších polôh.

K ďalšiemu znižovaniu hranice sneženia dôjde v priebehu piatka. To už by sa na severe nášho územia mala hranica znížiť na 0 m n.m. a na zvyšku územia na 200 metrov. Vplyvom toho sa začnú zrážky meniť z kvapalných na snehové. Na animácii môžete vidieť, ako sa hranica sneženia bude na našom území počas nadchádzajúcich hodín znižovať.

Znižovanie hranice vplyvom ochladzovania je jedna vec a druhá vec je, či sa zrážky vyskytnú. Tie totiž, ak dôjdu do chladného vzduchu prinesú sneženie a k tomu by malo dôjsť.

Snežiť môže aj v Bratislave

Počas noci na piatok sa zrážky vo forme snehu budú vyskytovať predovšetkým na severnom a východnom Slovensku, kde sa môže do rána vytvoriť snehový poprašok.

V priebehu piatkového popoludnia by na naše územie mala doraziť ďalšia vlna sneženia, ktorá prinesie sneženie do ďalších oblastí Slovenska. Na severe sa rozsneží výdatnejšie.

V noci na sobotu sa očakávajú zrážky v západnej časti Slovenska. Zároveň, noc na sobotu a sobota budú najchladnejšími dňami. Na celom území bude v noci na sobotu mrznúť a v sobotu sa denné teploty budú na viacerých miestach Slovenska pohybovať pod bodom mrazu. Teplejšie môže byť len na juhu.

Podľa aktuálnych predikcií by sa sneženie mohlo vyskytnúť aj na západnom Slovensku. V ktorých oblastiach by malo snežiť a koľko snehu podľa aktuálnych predpovedí numerických modelov napadne si môžete prečítať TU.