Na Slovensku sa aktuálne teploty šplhajú k +20 °C. Znie to síce neuveriteľne, ale za týmto oteplením je fénový efekt na horách.
Na Slovensku sa aktuálne teploty dvíhajú až k hranici +20 °C. Nie, nie je to vtip! Deje sa to v dôsledku fénového efektu na horách.
V týchto chvíľach zasahuje do našej oblasti od juhovýchodu slabnúca tlaková výš a po jej zadnej strane k nám vo vyšších vrstvách ovzdušia prúdi veľmi teplý vzduch, ktorý dvíha teploty najmä na severe Slovenska, kde v oblasti hôr panuje jasné slnečné počasie.
Na záveternej strane hôr vzniká fénový efekt. Tento jav sa najvýraznejšie prejavuje v oblasti na rozhraní Vysokých a Belianskych Tatier. Kým na náveternej (v tomto prípadne južnej až juhovýchodnej) strane pohoria je zamračené s teplotou iba okolo nuly, v závetrí (severná strana) je v podobnej nadmorskej výške výrazne teplejšie (aj suchšie), ako informuje aj SHMÚ.
Najteplejšie je aktuálne v Tatranskej Javorine, kde o 11.00 h dosiahla teplota hodnotu +19,4 °C. Novembrový rekord dennej teploty pre túto stanicu je rovných +20 °C, takže je tu šanca, že tento rekord bude dnes aj prekonaný.
Každá vzduchová masa má svoju určitú hodnotu nasýtenia vodnou parou. Často sa stretávame s pojmom vlhkosť vzduchu. Tento pojem uvádza množstvo vodnej pary v gramoch v 1 m3 vzduchu. Meteorologicky je však najvýznamnejšia relatívna vlhkosť vzduchu, ktorá sa dá vypočítať ako absolútna vlhkosť vzduchu vydelená vlhkosťou nasýtených vodných pár (teda maximálnym množstvom vodných pár) pri rovnakej teplote v rovnakom objeme. Relatívna vlhkosť vzduchu sa udáva v %.
Pri vlhkom prúdení, ako tomu bolo uplynulé dni je relatívna vlhkosť vzduchu vysoká. Zároveň je tento vzduch aj teplý. Na náveternej strane hôr táto masa začína narážať na prekážky v podobe kopcovitých terénov a je prinútená stúpať.
Vzduch sa ochladzuje o 1°C na 100 metrov až kým dosiahne nasýtenie a kondenzuje. Vtedy vzniká oblačnosť a zároveň aj zrážky. Nasýtený vzduch sa pri stúpaní ochladzuje o 0,6°C na 100 metrov.
Po dosiahnutí vrcholu má vzduch určitú teplotu a veľmi nízku vlhkosť. V tomto momente začína na záveternej strane klesať a otepľuje sa o 1°C na 100 metrov. Na záveternej strane vtedy môžeme pozorovať bezoblačné a slnečné počasie.