AKTUÁLNE: Vietor vyčíňa na Slovensku a spôsobuje výpadky elektriny

Peter Minárik

Naše územie sužuje veľmi silný južný až juhovýchodný vietor, ktorý spôsobuje problémy, predovšetkým v energetike. Vietor totiž strháva vedenia a láme konáre.

Slovensko v týchto chvíľach sužuje veľmi veterné počasie, ktorá spôsobuje problémy hneď na niekoľkých miestach, pričom najviac problémov panuje v oblasti západného a stredného Slovenska.

Tu majú plné ruky práce poruchové tímy energetikov, ktorí vyrážajú do terénu k strhnutým elektrickým vedeniam.

Na našom území totiž fúka už niekoľko hodín veľmi silný južný až juhovýchodný vietor, ktorého intenzita začala narastať vo večerných a v nočných hodinách. Veterné počasie je zapríčinené výrazným tlakovým gradientom medzi tlakovou výšou so stredom nad východnou Európou a tlakovou nížou, ktorej stred sa nachádza nad Alpami a začína postupovať smerom nad naše územie.

Nočné nárazy vetra priniesli poryvy aj v nižších polohách o sile 20 až 25 m/s. Lokálne však poryvy vetra prekročili aj rýchlosť cez 25 m/s a to predovšetkým v závetrí horských prekážok.

Medzi takéto oblasti patrí napríklad Záhorie, kde sa prejavil padavý vietor, ktorý vytvorili Malé Karpaty. V tejto oblasti tak nárazy prekračujú rýchlosť vetra až 25 m/s. 

Energetici odstraňujú poruchy

Nočný silný vietor spôsobil niekoľko výpadkov elektrickej energie. Bez dodávok elektriny je aktuálne niekoľko tisíc odberných miest.

K prvým výpadkom, podľa Západoslovenskej distribučnej došlo na Záhorí napríklad v obciach Borinka, Kuchyňa, Lozorno, Pernek, či Rohožník. 

Bez elektriny sa však v noci ocitli aj obce Solčianky, Čeladince, Preseľany, Rišňovce, či časť Topoľčian.

Vietor by sa mal na našom území upokojovať v priebehu dnešného dopoludnia, no definitívne ustane až vo večerných hodinách.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
23 °C / 7 °C
Júlia
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd