AKTUÁLNE: Vznikajú silné búrky. Čoskoro udrú aj na Slovensko

Peter Minárik

V našej oblasti sa práve teraz začali formovať búrky v priaznivom, instabilnom vzduchu. Búrková aktivita je oveľa výraznejšia, ako avizovali numerické modely. Čoskoro treba s prvými búrkami, ktoré sú zatiaľ za našimi hranicami počítať aj na Slovensku.

Počasie na Slovensku je pod vplyvom frontálneho systému, ktorý dnes ovplyvňuje počasie na viacerých miestach. Zrána ešte na našom území doznievali zrážky, ktoré súviseli s rozpadajúcim sa teplým frontom.

Aktuálne doznievajú zrážky ešte na Považí a v oblasti Kysúc, no od severozápadu sa blíži studený front na ktorom sa tvoria početné prehánky a búrky.

Búrky sa už vyskytujú na Morave a v oblasti východného Rakúska, pričom okolie Brna zasiahli intenzívnejšie búrky. Táto búrková bunka postupuje smerom k juhovýchodu k nášmu územiu, kde by mohla doraziť v priebehu nasledujúcich desiatok minút.

Vzduch je instabilný

V priebehu rána začal nad naše územie prúdiť o čosi teplejší vzduch. Zároveň sa na západnom Slovensku pred postupujúcim studeným frontom zmenšuje oblačnosť a slnečné lúče tento vzduch labilizujú.

Práve takáto instabilná vzduchová hmota je vynikajúca pre tvorbu búrok s ktorými treba počítať na našom území aj v nadchádzajúcich hodinách. Búrková aktivita sa dnes očakáva predovšetkým v týchto oblastiach.

očakávané búrky na našom území
očakávané búrky na našom území

Búrky čakajte najmä na západe

Studený front by po 16:00 mal doraziť aj nad naše územie. Pred ním bude stále dochádzať k labilizácii vzduchovej hmoty. Instabilita môže lokálne presiahnuť 500 J/Kg, čo nie sú príliš veľké hodnoty, avšak pre dnešný deň takéto hodnoty postačujú. Tvorbe búrok totiž dopomôže výrazná dynamika studeného frontu.

Slovensko zasiahnu predovšetkým búrky, ktoré sa v nadchádzajúcich desiatkach minút vytvoria nad južnou Moravou a nad východným Rakúskom. Zasiahnuť by mali predovšetkým Záhorie, okolie Bratislavy a ojedinele aj Trnavský, či Nitriansky kraj. Výnimočne nemožno podvečer vylúčiť búrku aj na severozápade.

Dnešné búrky budú sprevádzané zosilnením vetra, ktorý môže dosahovať nárazy okolo 70 km/h, intenzívnymi zrážkami a v jadrách jednotlivých búrok sa môžu vyskytnúť aj krúpy.

Búrková aktivita by mala slabnúť vo večerných hodinách. Vývoj búrok sledujte v ONLINE prenose tu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Zajtra
Polooblačno
26 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Skoro jasno
29 °C / 8 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
34 °C / 12 °C
Božena
Nedeľa
Horúco
37 °C / 8 °C
Krištof
Pondelok
Prehánky, búrky
30 °C / 15 °C
Marta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd