AKTUÁLNE: Zemetrasenie a tsunami má už 15 obetí. V oblasti sa stále trasie zem

Peter Minárik

Grécko a Turecko sa spamätávajú z následkov silného zemetrasenia, ktoré na poludnie zasiahli oblasť Egejského mora. Trosky po zemetrasení a následná vlna tsunami si vyžiadala už najmenej 15 obetí. Po ďalších ľuďoch sa pátra.

Najskôr silné zemetrasenie a potom vlna tsunami. Pred niekoľkými hodinami došlo v Egejskom mori k mohutnému zemetraseniu, ktoré patrí k 10 najväčším, ktoré zasiahli v Európu od začiatku pozorovaní. Silné zemetrasenie malo magnitúdu 7.0, čo vyvolalo aj následnú vlnu tsunami, ktorá si vyžiadala ďalšie obete.

K udalosti došlo dnes o 12:51 a toto sú základné fakty:

  • zemetrasenie malo silu 7,0 magnitúdy
  • epicentrum sa nachádzalo v hĺbke 10 km, len 18 km severovýchodne od oblasti Néon Karlovásion v Grécku
  • zem sa začala triasť o 12:51 nášho času
  • oblasť následne zasiahla vlna tsunami
  • úrady doposiaľ hlásia 15 obetí a viac ako 420 zranených
  • zemetrasenie dosiahlo v okolí Izmiru až 9. stupeň na 12-dielnej Modifikovanej Mercalliho škále, čím sa radí medzi najsilnejšie zemetrasenia zaznamenané v Európe
  • na seizmologickej stanici Gumuldur v Izmire bol zaznamenaný pohyb zemského povrchu o rýchlosti až 79,14 cm/s.

Po mohutnom zemetrasení je najviac postihnuté turecké mesto Izmir, kde došlo k najväčším materiálnym škodám. Pod troskami zomrelo niekoľko ľudí a po ďalších prebieha pátranie.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis sa v piatok spojil s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, aby mu vyjadril sústrasť, napísala agentúra AFP.

Turecké ministerstvo zahraničných vecí predtým oznámilo, že grécky minister zahraničných vecí Nikos Dendias so svojím tureckým rezortným partnerom Mevlütom Čavušoglom zdôraznili, že sú pripravení jeden druhému v prípade potreby pomôcť.

V oblasti Turecka naďalej prebieha pátranie, no nočné pátranie komplikujú aj prerušené dodávky elektrickej energie, ktoré postihli mnohé oblasti.

Obete po tsunami hlási aj Turecko. Ulicami Izmiru sa následne valila voda.

Tsunami dosiahlo výšku zhruba 2 metrov, no na pobreží vlna tsunami presahovala výšku až 3 metrov.

Materiálne škody sú tak predovšetkým na západe Turecka a v oblasti stále nie je pokojná situácia. Od obedňajšieho zemetrasenia zaznamenali v oblasti už desiatky ďalších dotrasov a podľa geológov sa v oblasti očakávajú ďalšie dotrasy.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Zajtra
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Petronela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd