AKTUÁLNE: Zmena v predpovedi hurikánu Florence

Ľubomír Franko

Predpoveď hurikánu 2. kategórie Florence sa zmenila, bohužiaľ k horšiemu. Hurikán sa pri pobreží zdrží dlhšie ako sa očakávalo a urobí ,,slučku" nad štátmi Karolíny. Bude to viesť ku katastrofálnym povodniam, varuje Národné hurikánové centrum NHC.

Hurikán Florence počas noci degradoval na hurikán 2. kategórie. Kategória hurikánov sa však odvíja od rýchlosti vetra, preto to ešte hneď neznamená, že hurikán zoslabol. Zatiaľčo priemerná rýchlosť vetra klesla na 180 km/h, oblasť v ktorej sa vyskytuje vietor o sile hurikánu sa rozšírila na priemer 130 kilometrov. Oblasť s vetrom o sile tropickej búrky sa potom rozšírila na priemer 320 kilometrov.

Predpoveď trasy hurikánu sa zmenila, k horšiemu

Risk pred silným prílivom a povodňami zostáva rovnaký, no hurikán prekvapil opäť. Jeho predpoveď sa zmenila a nad pobrežím sa zdrží dlhšiu dobu. Zatiaľčo predošlé predpovede predpokladali, že sa presunie cez pobrežie ďalej do vnútrozemia po takmer lineárnej trajektórii, nové behy modelov rátajú s tým, že nad pobrežím spraví slučku.


Zmena v predpovedi hurikánu Florence. Porovnanie predpovede z 11. septembra oproti 13. septembru

Zmena trasy bude viesť k väčšiemu množstvu zrážok ako sa pôvodne predpokladalo. V pobrežných oblastiach na juhovýchode Severnej Karolíny a na severovýchode Južnej Karolíny môže napršať nie 250 až 500 mm, no po novom to je 400 až 800, ojedinele až 1000 milimetrov. To všetko len v priebehu 72 hodín.

NHC varuje pred katastrofou

Národné hurikánové centrum NHC varuje, že povodne a silný príliv môže mať katastrofálne následky. Silný vietor vyvráti elektrické vedenie a mnohé trafostanice budú zaplavené. V pobrežných oblastiach tak môžu byť bez dodávok elektrickej energie aj týždne.

Povodne budú životu nebezpečné a preto boli evakuácie nariadené až pre viac ako 1 milión ľudí. Povodne predstavujú pri hurikánoch po silnom vetra druhý najčastejší dôvod usmrtenia.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
23 °C / 7 °C
Júlia
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd