Aký je rozdiel medzi mrznúcim a zmrznutým dažďom ?

15.11.2016 o 11:40 - Ľubomír Franko

Mrznúci a zmrznutý dážď sú slová celkom podobné, ale v meteorológii s výrazne odlišným významom. Rozdiel je v tom, kedy zrážky prechádzajú do ľadu.

So zrážkami sa stretáva každý z nás. Poznáme niekoľko foriem zrážok. V nasledujúcich riadkov vám priblížime niektoré z nich a vysvetlíme názvom podobné, no rozdielne javy. Rozlíšime mrznúci od zmrznutého dažďa a popíšeme, kedy vzniká dážď a sneženie. 

Mrznúci alebo zmrznutý dážď ?

Mrznúci a zmrznutý dážď sú často zamieňavané slová, no nejde o rovnaký jav. Pri pojme mrznúci dážď chápeme dažďové kvapky, ktoré sa dostanú do vzduchu so zápornou teplotou. Pri dopade na prechladený predmet kvapky namŕzajú a vzniká poľadovica. Podobný jav vzniká aj keď ,,padá hmla" pri záporných teplotách. Pojmom zmrznutý dážď chápeme zmrznuté dažďové kvapky, ktoré dopadávajú na zem ako ľadové zrná.

Na vznik obidvoch týchto javov je potrebný teplý vzduch vo výškach. Táto situácia nastáva keď sa teplý vzduch, najčastejšie na teplom fronte, dostane nad studený vzduch (s teplotami na alebo pod hranicou 0°C). Z prechladenej oblačnosti nad teplým vzduchom vtedy vypadávajú snehové vločky, ktoré sa:

a) roztopia a pozorujeme dážď 
b) roztopia a vzniká dážď, pri zemi kvapôčky namŕzajú a pozorujeme mrznúci dážď
c) roztopia ale v určitej výške opäť zamrznú, na zem dopadávajú ako ľadové zrná, pozorujeme zmrznutý dážď
d) neroztopia a pozorujeme sneženie

typy a vznik zrážok v závislosti od rozpoloženia vzduchových hmôt

Sneženie sme pozorovali už počas uplynulých dní, no počas nasledujúcich dní sa môže objaviť aj nebezpečný mrznúci dážď. Pozor preto treba dávať hlavne na cestách a na chodníkoch. O mrznúcom daždi však budeme včas informovať.

Reklama MediaAd