Alergici pozor! Koncentrácia týchto peľov sa bude zvyšovať

Alergici pozor! Koncentrácia týchto peľov sa bude zvyšovať
Veronika Sádovská

Horúce počasie bez zrážok robí problémy hlavne alergikom, kedy stúpajú koncentrácie peľov v ovzduší. Na čo sa v nasledujúcich dňoch pripraviť a ktoré rastliny práve kvitnú?

Peľová sezóna je v plnom prúde a svoje vedia hlavne alergici. Mnohí si na niekoľko dní oddýchli a pomohli aj zrážky búrky, avšak teplé a slnečné počasie znova začína spôsobovať problémy. Ak ste alergickí na tieto rastliny, dajte si v nasledujúcich dňoch pozor.

Peľu bude viac

Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré sú silným alergénom, a slabšie alergizujúcej pŕhľavy pokračuje na celom území Slovenska. „Následkom oteplenia a nižšej zrážkovej činnosti dôjde k celkovému nárastu denných koncentrácií peľu a spór v ovzduší,“ oznamuje na stránke pelovespravodajstvo.sk Janka Lafférsová.

 

Stúpať bude aj množstvo peľu rastlín z čeľade pŕhľavovitých, skorocelu i štiavu. V najbližších dňoch sa očakáva spolu s nárastom denných koncentrácií peľu v ovzduší aj nárast denných koncentrácií spór  húb (plesní).

Ako znížiť množstvo peľu?

Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici nižšie hladiny peľu tráv v mestách je možné dosiahnuť aj správnym manažmentom kosenia či výsevom nízkoúdržbových kvitnúcich lúčnych plôch a minimalizáciou neudržiavaných plôch.

V domácnostiach, kde žijú alergici vetrajte hlavne v noci a ráno, kedy je koncentrácia nižšia a najlepšie po daždi či búrkach, kedy zrážky vzduch poriadne prečistia. Tie sa vrátia už zajtra.

 

Horúčavy by mali vyvrcholiť už v piatok a o niečo ľahšie sa bude ľuďom s peľovou alergiou dýchať cez víkend, pretože na naše územie postúpi studený front, ktorý prinesie dážď a búrky.

Počas peľovej sezóny je tiež dobré vzdať sa prechádzky po parku či po lúke medzi 11. a 16. hodinou, keď je koncentrácia peľu v ovzduší najväčšia. Rovnako sa v týchto hodinách vyhýbajte aj priamemu slnku kvôli úpalu. Nechoďte do exteriéru, ak je veterno, ideálne je prechádzať sa až po daždi.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd