Alpy čaká nezvyčajná nádielka. Napadne až meter snehu

Peter Minárik

Po teplom víkende, ktorý nás čaká sa na začiatku týždňa prudko ochladí. Ochladenie so sebou prinesie aj snehovú nádielku. Tá môže priniesť až cez meter nového snehu.

Stredná Európa, vrátane nášho územia má pred sebou veľmi teplý víkend. Teploty by sa mali dostávať až okolo hranice +20 °C. Opäť však pôjde len o prechodné oteplenie.

Už na začiatku týždňa sa situácia v Európe opäť zmení. Počasie chystá zvrat v podobe ochladenia a príchodu mrazov.

Ochladenie prinesie aj sneh

Počas budúceho týždňa zasiahne našu oblasť studený front, ktorý sa tu bude vlniť a okrem ochladenia prinesie aj zrážky. Tie by mali byť spočiatku kvapalné, ale ako sa bude ochladzovať, tak postupne sneženie čaká aj nižšie polohy.

Najviac snehu očakávajú v nižších polohách na západe Rakúska, na východe a juhu Nemecka ako aj v Česku. Čerstvý sneh môže napadnúť aj v takej Prahe.

Snehová pokrývka na takmer polovicu apríla bude v týchto oblastiach nezvyčajná a môže priniesť niekoľko centimetrov snehu.

Alpy zasype sneh

Oveľa horšie na tom budú Alpy, kde sa očakáva poriadna snehová nádielka, ktorá sa nebude počítať na centimetre, ale na desiatky centimetrov.

Numerické predpovedné modely očakávajú, že v rakúskych a švajčiarskych Alpách napadne od 20 do 50 cm.

Oveľa viac snehu sa očakáva v talianskych Alpách, kde by mohlo napadnúť až okolo 100 cm snehu.

Alpy tak čaká veľmi nepriaznivá situácia, ktorá je na súčasnú ročnú dobu nezvyčajná. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Zajtra
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Nedeľa
Jasno
34 °C / 8 °C
Krištof
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd