Alpy sa cez noc zabeleli. Do najvyšších hôr dorazilo husté sneženie

25.10.2022 o 07:00 - Veronika Salayová

Alpy zasiahlo počas uplynulej noci pomerne výdatné sneženie, ktoré do talianskych Álp prinieslo niekoľko centimetrov snehu. Alpy sa tak v priebehu noci výraznejšie zabeleli. 

Alpy sa cez noc zabeleli. Do najvyšších hôr dorazilo husté sneženie
Nočné sneženie v Passo dello Stelvio. Foto: Passione Neve & Montagna

Zatiaľ čo mnohé oblasti Európy majú na aktuálny dátum nadpriemerne teplé počasie, tak vo vyšších polohách Álp sneží. Prechádzajúci studený font priniesol do hôr pomerne výdatné sneženie.

Snehové vločky sa v Alpách objavili predovšetkým vo vyšších nadmorských výškach. Husté sneženie zasiahlo taliansky horský priesmyk Passo dello Stelvio v nadmorskej výške 2 700 m n. m.

Passo dello Stelvio je najvyššie položený horský priesmyk Východných Álp a druhý najvyšší v Alpách. Priesmykom často prechádza etapa cyklistických pretekov Giro d’Italia.

Sneh sa trvalo neudrží

V oblasti napadlo niekoľko centimetrov snehu, avšak nejde o prvé sneženie v nadchádzajúcej zimnej sezóne. Prvé sneženie dorazilo do Álp už 9. septembra, kedy taktiež nasnežilo niekoľko centimetrov snehu. 

Sneženie v nižších polohách Álp sa zatiaľ neočakáva, pretože nadpriemerne teplé počasie panuje aj v Alpách. Na bohatšiu a trvalejšiu snehovú nádielku si ešte treba počkať.