ANALÝZA: Veternú kalamitu na Orave spôsobil fénový efekt

28.12.2017 o 10:20 - Ľubomír Franko

Silný fénový efekt spôsobil v okolí Oravskej priehrady veternú kalamitu

ANALÝZA: Veternú kalamitu na Orave spôsobil fénový efekt

Mimoriadne silný vietor spôsobil začiatkom druhej decembrovej dekády 2017 obrovské škody na mnohých miestach Slovenska. Vietor bol neobvykle silný a pozorovali sme najmä veľké škody na porastoch. Rozsah škôd bol doteraz neznámy, preto sme zmapovali jednu z oblastí, kde vietor vyčíňal najviac. Ide o oblasť okolia Oravskej priehrady, kde sa vyskytol dokonalý príklad fénového efektu. 

Škody spôsobil fénový efekt 

Pri fénovom efekte na náveternej strane hôr kondenzuje vlhký vzduch, ktorý postupne stráca svoju vlhkosť. Pri prechode cez hrebeň sa vysuší a začína klesať na záveternej strane. Keďže suchý vzduch sa ohreje ľahšie ako vlhký, výrazne pri tomto efekt narastá teplota na záveternej strane. Keďže suchý vzduch je ťažký, fénový efekt sa nazýva aj suchý, padavý vietor. 

Vysvetlenie priniesol známy talianský vedec Count Lorenzo Romano Amedeo Carlo Avogadro už v roku 1811. Avogdro totiž prišiel s teóriou, žedve rôzne masy plynu v rovnakej teplote a rovnakom tlaku obsahujú rovnaký počet molekúl. Inak povedané - keď sa do kubického metra vzduchu vyparí určitý počet molekúl vody, rovnaký počet molekúl z kubického metra odíde. Každá molekula vody, ktorá sa tak do vzduchu dostane, tak nahradí buď molekulu dusíku alebo kyslíku, ktoré dokopy tvoria približne 99% našej atmosféry. Dusík (s dvoma atómami v molekule) má molekulovú hmotnosť 28 a kyslík (taktiež s dvoma atómami v molekule) má molekulovú hmotnosť 32. Molekula vody obsahuje jeden atóm kyslíku a dva atómy vodíku - molekulová hmotnosť 18+1+1 = 20. Z tohto môžeme usúdiť, že kubický meter vlhkého nasýteného vzduchu váži celkovo podstatne menej ako ako kubický meter suchého vzduchu. Vlhký vzduch sa preto nad suchým vzduchom akoby vznášal.

Pri fénovom efekte sa vlhkosť hromadí na náveternej strane a vzduch sa pri prechode horizontom vysúša. Na záveternej strane je už suchý a ťažký, preto rýchlo padá smerom nadol.

Vietor vyvrátil stovky stromov

Silný vietor v okolí Oravskej priehrady vyvrátil desiatky stromov. V noci z 11. na 12. decembra fúkal silný vietor od západu až juhozápadu a prepadal cez východný hrebeň Oravskej Magury na záveternú stranu smerom k Oravskej priehrade, kde ešte viac naberal na sile. Práve v tejto oblasti sme zaznamenali najväčšie škody na porastoch. Škody sú viditeľné zo satelitu, no preveriť sme ich boli aj osobne. 

Silný vietor spôsobil uzatvorenie cesty 2. triedy z Tvrdošína do Námestova a takisto výpadok elektrickej energie v okolitých obciach a mestách, niekde aj na 2 a viac dni. Pri tejto prírodnej katastrofe sa našťastie nikto nezranil. 

Fénový efekt je v našej oblasti bežný a vyskytuje sa po celom svete. Okrem silného vetra prináša aj výrazný vzostup teploty na záveternej strane hôr, čo môže v zime viesť k spusteniu lavín či výraznému topeniu snehu a následných povodní.

Reklama MediaAd