Antarktídu zasiahli dve zemetrasenia. Úrady vyslali falošný poplach

Veronika Sádovská

Včera večer miestneho času došlo v blízkosti Shetlandských ostrovov a v Čile k dvom silným zemetraseniam. Úrady občanom omylom poslali varovania pred vlnou tsunami.

Prvé zemetrasenie malo magnitúdu 7 a nastalo v hĺbke asi 10 km. Zemetrasenie zaznamenala čílska výskumná stanica, ktorá sa nachádza blízko epicentra.

Krátko na to sa zem triasla aj v samotnom Čile. Druhé zemetrasenie s magnitúdou 5,6 bolo v hĺbke až 110 km. Epicentrum bolo neďaleko hlavného mesta Santiago.

Ani jedno z nich nespôsobilo zranenia či materiálne škody. Napriek tomu však čílske úrady zaslali svojim obyvateľom oznámenia s varovaním pred vlnou tsunami. 

Vo varovaní stálo, aby opustili pobrežné oblasti. Občania miest La Serena a Valparaiso, tak začali opúšťať svoje domovy z obavy pred obrovskou vlnou. 

Po nejakom čase však miestne ministerstvo vnútra oznámilo, že varovania boli odoslané omylom a žiadne nebezpečenstvo pred tsunami nehrozí. Zbytočne tak vznikla medzi obyvateľmi panika.

Medzičasom sa už svojim občanom ospravedlnili na svojom twitterovom účte. Vysvetlili, že evakuovaní boli len pracovníci výskumnej stanice a tí sa tiež už vrátili na svoje pôsobisko, keďže nebezpečenstvo už nehrozilo.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Zajtra
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alfréd
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd