Argentína čelí mimoriadnej vlne horúčav. Teplota vystúpila na +45 °C

Veronika Salayová

Leto je v týchto dňoch v Argentíne mimoriadne horúce a krajina sa momentálne radí medzi najteplejšie miesta na Zemi. Teplota vystúpila na takmer +45 °C a bol zlomený aj viac ako 60-ročný teplotný rekord.

Extrémna vlna horúčav je v Argentíne tento týždeň poháňaná fenoménom La Nina. V meste San Juan vystúpila teplota na +44,9 °C, pričom však nešlo o rekordnú teplotu. Absolútna januárová teplota v San Juan je na úrovni +46,7 °C.

Avšak na inom mieste − v Punta Indio − bol absolútny rekord prekonaný, a to s hodnotou +41,2 °C. Touto teplotou bol zlomený viac ako 60-ročný rekord. 

Podľa BBC metropola Buenos Aires zažila v stredu druhý najteplejší deň v histórii s teplotou +41,1 °C.

Vlna horúčav však v Južnej Amerike nekončí. V najbližších dňoch bude ešte teplejšie v Argentíne, Paraguaji a Uruguaji, kedy je pravdepodobné, že budú prekonané ďalšie teplotné rekordy.

Meteorológ Lucas Berengua povedal, že horúčavy presahujú všetky vzorce a môžu pre krajinu vytvoriť nové teplotné rekordy.

Rozmnožené chrobáky v dôsledku tepla

Buenos Aires dokonca zažilo veľké zlyhanie elektrickej siete v dôsledku horúčav. Národný energetický úrad ENRE uviedol, že výpadok sa dotkol viac ako 700 000 občanov, ktorí od utorka poobede do stredy rána zažili výpadok elektriny, sú obyvatelia hlavného mesta a ľudia z predmestia.

Hlavný energetický úrad krajiny informoval, že pravdepodobnou príčinou poruchy bola 40-stupňová vlna horúčav a rekordná spotreba elektriny v metropole v utorok popoludní.

Okrem dodávok elektrickej energie čelí krajina aj ďalšiemu problému v súvislosti s vysokými teplotami. Miestne médiá z mesta Santa Isabel informovali o premnoženom hmyze.

Teplo v severnej provincii La Pampa zapríčinilo rast populácie obrovských chrobákov, ktoré sa zamorili niektoré argentínske oblasti. 

Foto: GO GREEN/Twitter
Foto: GO GREEN/Twitter

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd