Arktický vzduch prenikne až do Chorvátska. Európe hrozia veľké škody

Peter Minárik

Európu čaká nasledujúce dni mimoriadne nebezpečné počasie, ktoré môže spôsobiť výrazné materiálne škody. Arktický vzduch totiž prenikne až do južnej Európy, kde ohrozí mnohé poľnohospodárske plodiny.

Tohtoročná Veľká noc prináša do Európy mimoriadne premenlivé počasie. Ešte na Zelený štvrtok lámali teploty rekordy, keď v mnohých krajinách Európy maximálne teploty stúpali vysoko nad hranicu +20 °C,

Po Zelenom štvrtku sa začalo ochladzovať a dostali sme sa do slabého teplotného podpriemeru. Toto ochladenie je však len predzvesťou blížiaceho sa výraznejšieho ochladzovania, ktoré už teraz prichádza do Európy.

Mrazy hrozia v mnohých štátoch

Ochladenie, ktoré sa do Európy blíži bude trvať dlhšie a niekoľko dní. Výsledkom môžu byť rozsiahle materiálne škody.

Do našej oblasti totiž začína prúdiť veľmi studený, pôvodom arktický vzduch až z Grónska. Ten sa do Európy dostáva medzi výraznou tlakovou výšou so stredom nad Grónskom a hlbokou tlakovou nížou so stredom nad Škandináviou. Rozdiel tlaku v strede jednotlivých tlakových útvarov je až okolo 100 hPa, čo sa stáva len výnimočne.

Studený vzduch k nám začne prúdiť za studeným frontom, ktorý už v týchto chvíľach začína postupovať cez Európu a dostane sa až do Álp a nad Balkán. Za ním sa bude ochladzovať, pričom už noc z utorka na stredu bude v mnohých štátoch Európy mrazivá. Mrazy čakajú dokonca aj Chorvátsko.

očakávané minimálne teploty v noci z utorka na stredu
očakávané minimálne teploty v noci z utorka na stredu

Mrazy môžu zničiť úrodu

Náhly pokles teplôt, ktoré počas nasledujúcich dní prinesú mrazivé noci značne ohrozujú vegetáciu. Najsilnejšie mrazy sa očakávajú v noci z utorka na stredu a v noci zo stredy na štvrtok.

Keďže studený vzduch sa dostane až do južných častí Európy, kde je už kvitnutie v plnom prúde, tak mrazy môžu spôsobiť rozsiahle zničenie tohtoročnej úrody.

Problémy však hrozia aj na Slovensku. Výhodou je to, že chladnejšie marcové počasie prírodu tak nezobudilo a poškodenie vegetácie by tak malo byť nižšie.

To však neplatí o spomínané južné oblasti Európy, najmä v prímorských oblastiach. Mrazy môžu spôsobiť katastrofálne škody počnúc zničením kvetov ovocných stromov, cez zničené viniče a ďalšie rastliny.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Horúco
37 °C / 15 °C
Daniel
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 15 °C
Magdaléna
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd