Astronómovia objavili novú kométu. Je zaujímavá z viacerých dôvodov

08.03.2023 o 19:54 - Zuzana Macháčová

Kométu C/2023 A3 objavili astronómovia z Číny a Južnej Afriky. Pohybuje sa ohromujúcou rýchlosťou smerom k Slnku a najbližšie sa k nemu dostane v septembri 2024. 

Astronómovia objavili novú kométu. Je zaujímavá z viacerých dôvodov
Zdroj: Shutterstock

Kométu C/2023 A3 spozorovalo vo februári observatórium v Južnej Afrike. Mesiac predtým na jej dráhu narazili aj astronómovia z Číny.

Tento malý objekt sa v súčasnosti nachádza medzi dráhami Saturnu a Jupitera, čo je 7,3-krát ďalej od Slnka ako Zem. Nebeské teleso sa však rúti smerom k Slnku rýchlosťou 80,7 km/s vzhľadom na Zem.

Jasnejšie ako hviezdy

Predbežná analýza trajektórie C/2023 A3 naznačuje, že jedno obehnutie okolo Slnka trvá tejto kométe 80 660 rokov. Cyklus sa skončí 28. septembra 2024, kedy kométa dosiahne perihélium, teda najbližšiu vzdialenosť k Slnku.

Jej najbližšie priblíženie k Zemi nastane o 12 dní neskôr, približne 13. októbra 2024. Avšak vedci zdôrazňujú, že tieto výpočty sú zatiaľ orientačné.

Kométa C/2023 A3 je zaujímavá z iného dôvodu. Podľa predbežných odhadov by toto nebeské teleso mohlo počas svojho najväčšieho priblíženia k Zemi dosiahnuť -0,2 magnitúdy. To znamená, že pre pozemských pozorovateľov bude jasnejšie ako mnohé z najjasnejších hviezd.

Astronómovia predpokladajú, že C/2023 A3 začne byť viditeľná na severnej pologuli začiatkom júna 2024, keď sa bude pohybovať okolo súhvezdia Panny. Na jej pozorovanie však bude potrebné špeciálne vybavenie. Do augusta 2024 bude jej jasnosť zakrytá Slnkom.

Nebezpečné stretnutie

Vedci predpokladajú, že kométa by mohla vytvoriť pôsobivý chvost. Počas perihélia bude bližšie k Slnku ako Merkúr. Táto blízkosť k našej hviezde však so sebou prináša známe riziko pre kométy, a to možnosť rozpadu.

Ak kométa prežije stretnutie so Slnkom, počas najväčšieho priblíženia k Zemi bude príliš blízko východného obzoru, aby sa dala pohodlne pozorovať. Vysoká rýchlosť nebeského telesa ju však krátko po prechode okolo našej planéty vynesie vyššie na oblohu.

Začiatkom októbra 2024 bude kométa viditeľná na rannej oblohe v blízkosti súhvezdí Hydra a Pohár. Potom sa koncom októbra, keď sa objaví na odvrátenej strane Slnka, presunie na večernú oblohu a bude prechádzať cez súhvezdia Hada a súhvezdie Hadonosa.

Reklama MediaAd