Vo vesmíre došlo k masívnej explózii. Astronómovia doteraz nič také nevideli. Čo tento výbuch spôsobil?

13.05.2023 o 17:30 - Veronika Salayová

Astronómovia zaznamenali najväčšiu kozmickú explóziu, akú nikdy doteraz nevideli v celej histórii skúmania vesmíru. Explózia bola 10-krát jasnejšia ako ktorákoľvek známa explodujúca hviezda alebo supernova. 

Vo vesmíre došlo k masívnej explózii. Astronómovia doteraz nič také nevideli. Čo tento výbuch spôsobil?
Ilustračné. Foto: CNN

Astronómovia zaznamenali obrovskú explóziu vo vesmíre, ktorá bola najväčšia v doterajšej histórii pozorovania a skúmania vesmíru, informuje CNN

Vesmírna udalosť, ktorú zachytili teleskopy, sa odohrala takmer 8 miliárd svetelných rokov od Zeme. Zo začiatku bol záblesk veľmi slabý, no následne svietil viac a viac. 

Jas explózie s názvom AT2021lwx trvá už neuveriteľné tri roky, zatiaľ čo väčšina supernov je jasná iba niekoľko mesiacov. Svietivosť tejto explózie je tak mnohonásobne jasnejšia ako pri udalostiach, kedy hviezdy „padajú“ do supermasívnych čiernych dier.

Čo výbuch spôsobil?

Čo však spustilo taký dlhotrvajúci a masívny kozmický výbuch? Astronómovia uviedli, že si myslia, že explóziu zrejme vyvolal oblak plynu, ktorý následne pohltila supermasívna čierna diera. Zrejme išlo o hviezdu s hmotnosťou až 15-krát väčšou ako Slnko, ktoré sú vo vesmíre veľmi zriedkavé. 

Udalosť AT2021lwx zosadila z pomyselného trónu gama zábesk GRB221009A, ktorý bol dovtedy najjasnejší zaznamenaný kozmický výbuch z roku 2022.

Záblesk gama žiarenia bol v skutočnosti jasnejší, ale trval len zlomok explózie AT2021lwx, ktorý celkovo uvoľnil viac energie.

Výskumný tím zistil, že pri výbuchu sa za tri roky uvoľnilo stokrát viac energie, než koľko Slnko uvoľní za 10 miliárd rokov svojej existencie, a táto svetelná udalosť bola takmer 100-krát jasnejšia ako všetkých 100 miliárd hviezd v galaxii Mliečna dráha dohromady.

Jediné nebeské objekty, ktoré súperia s jasnosťou AT2021lwx, sú tzv. kvazary (vzdialené vysokoenergetické aktívne galaktické jadrá) alebo supermasívne čierne diery. 

Reklama MediaAd