Austrália aj tento rok bojuje s požiarmi. Zopakuje sa minuloročný scenár?

Veronika Sádovská

Najnovšie vypukli požiare na západe Austrálie. Aj tentoraz ide o požiare kríkov a plôch v buši. Teploty sa aktuálne šplhajú na +40 °C.

V západnej Austrálii severne o mesta Perth zúria znova desiatky požiarov. Znova tam prevláda extrémne horúce a suché počasie, ktoré ich rozširovaniu len napomáha. Teploty sa pohybujú okolo +40 °C. 

Hasenie požiarov komplikuje aj silný vietor. Keďže sú kríky a stromy vysušené, iskry roznášané vetrom rýchlo vzplanú na novom mieste.

Požiare pri meste Perth hasilo zo zeme asi 150 hasičov, ktorým pomáhali aj záchranné vrtuľníky. 

Počas posledných dní už zhoreli tisíce hektárov územia. Desiatky ľudí evakuovali alebo im nariadili nevychádzať zo svojich domovov. 

Príčiny týchto požiarov sa zatiaľ nepodarilo objasniť. V takýchto extrémnych podmienkach však môžu vzbĺknuť aj z malej iskričky. V krajine je zakázané manipulovať s otvoreným ohňom, zakladať oheň a čo najmenej sa zdržiavať v exteriéroch.

Austrálčania dúfajú, že scenáru z minulého roka sa vyhnú. Tieto požiare boli najhoršie v histórii, zhorelo pri nich 12 miliónov hektárov pôdy v šiestich štátoch Austrálie. Zomrelo pri nich 30 ľudí a 3 miliardy zvierat.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Polooblačno
30 °C / 11 °C
Ján
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd