Až polovica sveta by mohla čoskoro zmeniť svoje podnebné pásmo. Týka sa to aj Slovenska

10.05.2023 o 07:00 - Veronika Salayová

Mnohé krajiny budú mať do konca storočia úplne inú klímu, varujú odborníci. Počasie postupne mení podnebné pásma a ľudstvo sa musí pripraviť na túto zmenu.

Až polovica sveta by mohla čoskoro zmeniť svoje podnebné pásmo. Týka sa to aj Slovenska
Ilustračné. Foto: unsplash

Klasifikáciu klimatických pásiem vo svete zaviedol nemecko-ruský klimatológ Wladimir Köppen v roku 1884 a v mierne pozmenenej forme sa využíva dodnes. Je založený na 5 hlavných podnebných pásmach: tropické, suché, mierne, kontinentálne a polárne. To, čo však platilo predtým, už platiť nebude − určité regióny sveta totiž môžu mať do roku 2100 úplne inú klímu, informuje IFL Science.

Klíma sa však mení a nový výskum naznačuje, že 38 až 48 % všetkých krajín sveta skončí za 50 až 80 rokov v inom podnebnom pásme, ako figuroval doteraz. Vedci očakávajú, že tento trend sa bude každoročne zrýchľovať. 

Zmena sa bude týkať aj Slovenska

Vo všeobecnosti modely predpokladajú nárast tropických a suchých oblastí sveta a výrazný pokles polárnych oblastí s prechodom na mierne a kontinentálne oblasti. Tieto zmeny však nebudú rovnomerne rozložené po celom svete a niektoré regióny budú zasiahnuté viac, iné menej.

Zmena sa bude týkať aj Európy vrátane Slovenska. V rámci projektu Coupled Model Intercomparison Project Phase 6 (CMIP6) by sa 80 až 90 % všetkých oblastí Európy mohlo nachádzať v inom podnebnom pásme. 

Územie Slovenska patrí z hľadiska globálnej klimatickej klasifikácie do severného mierneho klimatického pásma s pravidelným striedaním štyroch ročných období. Ak by sa prognózy naplnili, tak za 80 rokov bude mať Slovensko klímu ako Španielsko

Prognóza zmien klimatických pásiem. Zdroj: Earth´s future
Prognóza zmien klimatických pásiem. Zdroj: Earth´s future

Čo sa týka ostatných kontinentov, tak v Severnej Amerike dôjde až na 57 až 66 % územia k zmene klímy, v Južnej Amerike sa zmena bude týkať okolo 35 % územia, v Ázii to bude približne 50 % územia a 20 % afrických krajín sa môže ocitnúť medzi rokmi 2071 a 2100 v inej klimatickej zóne.

Z prognóz odborníkov vyplýva, že najväčšie zmeny klímy sa týkajú práve Európy a Severnej Ameriky, zatiaľ čo iných krajín vo svete menej. 

S týmito zmenami však prichádza aj mnoho problémov ako masová migrácia ľudí, nedostatok potravy, vyhynutie niektorých rastlín a živočích, invazívne druhy a mnoho ďalších. 

Reklama MediaAd