Invazívne druhy sú problémom aj vo vodnom ekosystéme. Príkladom toho je aj maďarský Balaton. Tropické ryby predstavujú veľký problém.
V Hévízskom kanáli je vďaka značnej výdatnosti napájacích zdrojov veľmi rýchlo, v priebehu niekoľkých dní, úplne nahradená voda z jazera Hévíz. Voda z jazera vyteká 10-12 m širokým kanálom a po prejdení 13 km vteká do rieky Zala.
Teplá voda vychádzajúca z jazera Hévíz vytvára v kanáli životné podmienky, ktoré sú jedinečné v Maďarsku aj v celej Európe. Rastlinnú flóru pripomínajúcu tropické rieky dopĺňa mimoriadne bohatá rybia fauna, vďaka čomu je prieplav obľúbeným cieľom rybárov a milovníkov prírody v tejto oblasti.
Práve v tomto bode nastáva problém. Tečúca voda zostáva teplá dva až tri kilometre od jazera, a tak si v nej spokojne žijú tropické ryby, ktoré by v chladných domácich vodách uhynuli.
To zneužívajú akvaristi, ktorí do vody vypúšťajú tropické druhy rýb. Tie však do tamojšieho ekosystému nepatria a spôsobujú preto škody. Invazívne druhy požierajú domáce ryby, čím sa ich populácia znižuje.
Na problém reagujú zodpovedné inštitúty. Vo februári pracovníci Národného parku Balaton-felvidéki (BfNPI) ulovili veľké invázne, tropické okrasné ryby a potom zaviedli pôvodné dravce, šťuky.
Biologická selekcia sa po roku opätovne preskúma. Pokiaľ sa však nezlepší správanie ľudí, ktorí do vody vypúšťajú ryby, ktoré tam nepatria, nezlepší sa ani situácia na Balatone.