Balkán čakajú extrémne zrážky. Spadnúť môže až 400 mm zrážok

17.01.2023 o 18:30 - Veronika Salayová

Balkán sa pripravuje na extrémne počasie. Do oblasti totiž mieria výdatné zrážky, ktorých bude enormné množstvo. Do nedele môže spadnúť až 400 mm zrážok a k zrážkam sa pridá aj búrlivý vietor. 

Balkán čakajú extrémne zrážky. Spadnúť môže až 400 mm zrážok
Akumulovaný úhrn zrážok. Zdroj: iMeteo

Balkán čaká v nadchádzajúcich dňoch mimoriadne daždivé počasie so silným vetrom. V tejto oblasti nie je núdza o zrážky, no ďalšie veľmi výdatné lejaky sú už na obzore.

Po veľmi daždivom novembri a decembri bol aj január bohatý na zrážky. Napríklad chorvátsky Split už prekonal priemer za celý január a výdatné dažde ešte len prídu.

Do nedele totiž môže spadnúť v niektorých lokalitách Balkánu až do 400 mm zrážok. Najviac zrážok spadne na juhu Chorvátska, v Bosne a Hercegovine, Čiernej Hore, Albánsku a severovýchodnom Grécku. Takéto množstvo výdatných zrážok môže spôsobiť rozsiahle záplavy. 

Akumulovaný úhrn zrážok. Zdroj: iMeteo
Akumulovaný úhrn zrážok. Zdroj: iMeteo

Vietor dosiahne rýchlosť až 100 km/h

Azda najvýraznejšou črtou počasia na Jadrane bude okrem veľmi výdatných zrážok aj silný vietor, ktorý môže v nárazoch presiahnuť hranicu 100 km/h. Vetry zároveň zdvihnú vysoké vlny, ktoré prinesú množstvo problémov v námornej doprave. Očakávajú sa lokalizované záplavy nižších častiach pobrežia.

Už v stredu miestami spadne viac ako 50 litrov zrážok na meter štvorcový a fúkať bude búrlivý vietor, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť až 100 km/h. Pršať bude aj v ďalších dňoch a zároveň sa bude ochladzovať, takže hranica sneženia bude klesať a sneh sa objaví aj v nižšie položených oblastiach. 

Balkán tak čakajú nasledujúce dni s veľmi nepriaznivým počasím. Zrážky môžu spôsobovať rozsiahle záplavy a búrlivý vietor môže viesť k mnohým materiálnym škodám vrátane popadaných stromov či rozsiahlych výpadkov elektrickej energie. 

Vo viacerých balkánskych krajinách sú platnosti najvyššie výstrahy pred extrémnymi zrážkami a búrlivým vetrom. 

Reklama MediaAd