Bariéry aj tentoraz zachránili Benátky pred veľkými záplavami

23.11.2022 o 16:49 - Zuzana Macháčová

Počasie v Benátkach prispelo k fenoménu acqua alta − tzv. vysoká voda mohla opäť zaplaviť mesto, no nestalo sa tak vďaka systému pohyblivých zábran pomenovaných po Mojžišovi.

V Benátkach systém mobilných zábran Mojžiš (Mose) zablokoval prítok tzv. vysokej vody do mesta. Podľa miestnych úradov tento jav mohol dosiahnuť jednu z najvyšších úrovní v histórii.

Ráno hladina Jadranského mora dosiahla až 173 centimetrov, čo je najvyššia hodnota po povodniach v rokoch 1966 a 2019. Vďaka zvýšeným hrádzam bola hladina vody v lagúne len 62 centimetrov.

Zdroj: ANDREA MEROLA

Mojžiš zachránil mesto

V noci z pondelka na utorok bol spustený najmodernejší systém 78 pohyblivých bariér. Ten zachránil Benátky pred povodňami. Očakávalo sa, že hladina vody stúpne až na 170 centimetrov.

Vysoká voda mohla zaplaviť až 82 % historického centra mesta. Zopakovala by sa tak situácia z novembra 2019, kedy došlo ku katastrofálnym záplavám po tom, ako hladina vody dosiahla úroveň 187 centimetrov.

Odborníci z námorného centra nevylučujú, že voda v Jadranskom mori v najbližších hodinách ešte stúpne v dôsledku zmeny smeru vetra.

Chránená je aj Bazilika svätého Marka, ktorá je vždy najviac ohrozená povodňami. Od začiatku novembra ju chránia špeciálne priehľadné zábrany z hrubého skla a kovu, ktoré sú postavené pred vchodom.

Zdroj: ANDREA MEROLA

Hasiči zasahovali aj v iných regiónoch

Búrlivé počasie však nebolo priaznivé ani v iných regiónoch. Zrážky najviac postihli strednú Sardíniu a Lazio, ako aj Rím a Latinu. Hasiči zasahovali spolu až 165-krát.

Záchranné práce sa týkali najmä popadaných stromov a dopravných značiek, ale aj škôd spôsobených silnejším nárazovým vetrom.

Čo je to acqua alta?

Acqua alta, v preklade vysoká voda, je jav spôsobený kombináciou faktorov, ktoré zhoršuje zmena klímy, a to d zvyšovania hladiny morí a extrémne vysokých prílivov až po znižovanie hladiny pôdy.

Cieľom projektu Mojžiš je chrániť Benátky pred prívalovými vlnami, vysokými až 3 metre. Prvýkrát bol spustený v októbri 2020.