Benátky tentoraz netrápia povodne, ale naopak. Slávne kanále vyschli

Taliansko Veronika Salayová

Známe benátske kanály tento víkend vyschli. Stalo sa tak druhýkrát za posledné tri roky po tom, čo odliv a nedostatok dažďov spôsobili sucho. 

Benátky trápili časté povodne, kedy sa slávne kanále vylievali zo svojich brehov, no cez víkend bola situácia v Benátkach opačná. Kanále zívali prázdnotou.

Gondoly uviazli na bahnitých a suchých korytách po tom, ako vody v sobotu klesli takmer o takmer 50 cm pod hladinu mora

Tento jav súvisí aj so splnom mesiaca, pretože fázy mesiaca spôsobujú najväčšie výkyvy prílivu a odlivu v benátskej lagúne.

Zároveň je to tiež kvôli systému vysokého tlaku, ktorý je menej náchylný na tvorbu oblakov, a preto je menej pravdepodobné, že dôjde k zrážkovej činnosti.

Dobrou správou je, že voda by sa v priebehu tohto týždňa mala do benátskych kanálov vrátiť.  

V januári v roku 2018 hladina vody klesla na úroveň 66 cm pod hladinou mora, zatiaľ čo absolútny rekord bol zaznamenaný vo februári v roku 2008, keď voda klesla na 83 cm pod hladinou mora. 

Benátky proti tomuto problému bojovať nevedia, avšak proti povodniam už áno. Minulý rok sa konečne podarilo aktivovať protipovodňovú bariéru s názvom Mojžiš, ktorá sa roky odkladala kvôli korupcii a rastúcim nákladom.

Mojžiš sa preukázal ako úspešný, keď minulý rok úspešne ochránil Benátky pred blížiacimi sa povodňami. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Zajtra
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd