Biblický príbeh o desiatich egyptských ranách ožíva pred očami. USA zaplavili cikády

Dominik Cenkner

Časti USA sa v týchto dňoch stretávajú s prívalom hlučného okrídleného hmyzu, ktorý pokrýva stromy či chodníky a sadá na obyvateľa. Krajinu totiž zaplavili cikády. Tento rok ide o mimoriadnu udalosť, pretože sa zároveň roja dve potomstvá s rôznymi dĺžkami životného cyklu. Epicentrom vzácneho úkazu je štát Illinois, kde sa teritóriá dvoch druhov stretávajú.

„Vidíme niečo biblické,“ popísal udalosť biológ Gene Kritsky. Periodicky sa vracajúci hmyz sleduje už 50 rokov, napriek tomu ho ohromilo, keď pozoroval, ako sa v lese na sever od Chicaga tiesnilo až päť miliónov cikád. „Veci, ktoré som videl tentoraz, som nikdy predtým nevidel,“ dodal.

USA zažívajú inváziu cikád, akú naposledy zaznamenali v roku 1803. Na juhu a v centrálnej časti krajiny sa liahne potomstvo označované rímskou číslicou XIX, ktoré sa roja vždy po 13 rokoch života v krajine, severnejšie sa zase začali objavovať zástupcovia potomstva XIII, ktorého životný cyklus trvá 17 rokov, pričom v centrálnom Illinois sa oba úkazy prekrývajú. Celkom sa do vzduchu, na stromy a do kontaktu s ľuďmi vydávajú bilióny cikád.

Nie je to iba zaujímavý pohľad – tento fenomén je totiž predovšetkým sluchový. Cikády sú hlasné, veľmi hlasné. Na niektorých miestach v Illinois hluk dosiahol 100 decibelov, čím sa vyrovnal hlasitosti kosačky na trávu alebo motocykla. Na porovnanie, štart lietadla má hlučnosť asi 120 decibelov. Samce cikád sa pri rojení snažia svojim bzukotom prilákať samičku a neprestávajú na seba upozorňovať, kým nedostanú signál na párenie. A to môže trvať aj týždne.

 

Záplava cikád láka vedcov i turistov

Do štátu pri Michiganskom jazere rojenie pritiahlo mnohých turistov. Riaditeľ prírodného parku Lincoln Memorial Garden pri meste Springfield Joel Horwedel v areáli umiestnil mapu USA, aby návštevníci mohli vyznačiť, odkiaľ prišli. Bol však príliš skromný. Na spodku mapy následne pribudla kolónka „mimo USA“, kde ľudia napísali niekoľko európskych krajín alebo Japonsko. David Quinn pricestoval do oblasti Chicaga zo Severného Írska.

Miestna entomologička Jennifer Rydzewská sa rozhodla o cikádach vzdelávať verejnosť v hmyzom kostýme s veľkými červenými očami vyrobenými 3D tlačiarňou. Vystupuje v ňom vo videách na sociálnych sieťach a chodí na prechádzky s cikádami. „Vyjdete von a chodníky sú nimi úplne pokryté,“ povedala. „Sú veľmi zhrbené, len tak pomaly, podľa mňa skoro mimozemsky, lezú so všetkými svojimi malými výrastkami,“ opisuje pohyby hmyzu. Dodáva však, že „vyzerajú veľmi milo“.

Mnohým ľuďom sa cikády hnusia a pre obyvateľov s fóbiou z hmyzu môže rojenie znamenať, že celé dni nevychádzajú z domu. Všeobecne sú ale cikády neškodné, ľudí nehryzú ani nebodajú, iba po ich párení zostáva zem pokrytá trochu smradľavými telíčkami. Zároveň sú cikády ideálnym zdrojom obživy pre vtáctvo a v posledných rokoch sa dostávajú aj na jedálničky amerických reštaurácií.

Biblický príbeh im ožíva pred očami

Množstvo obyvateľov prirovnáva tohtoročné rojenie cikád s biblickým príbehom o desiatich egyptských ranách. Podľa opisu z Biblie však Egypt nezamorili cikády, ale kobylky.

Biblický príbeh o desiatich egyptských ranách sa nachádza v Starom zákone v knihách Exodus, konkrétne v kapitolách 7 až 12. Tieto rany boli zoslané Bohom na Egypt, aby donútil faraóna prepustiť izraelský ľud z otroctva. Rany prichádzali jedna za druhou, každá strašnejšia ako tá predchádzajúca, až kým faraón nakoniec neustúpil. Každá rana zasiahla Egypt niektorým spôsobom a spôsobila veľké utrpenie obyvateľstvu.

Medzi týmito ranami bola aj rana zamorenia kobylkami. Príbeh tejto rany je opísaný v Exoduse 10:1-20. Po tom, čo faraón opakovane odmietol prepustiť izraelský ľud, Boh prikázal Mojžišovi a Áronovi, aby znovu šli k faraónovi a varovali ho pred ďalšou ranou. Keď faraón nepočúvol, Boh prikázal Mojžišovi, aby vystrel ruku nad Egypt, a východný vietor privial kobylky. Tie prišli v tak obrovskom množstve, že pokryli celú krajinu a zničili všetky zvyšky úrody a vegetácie, ktoré prežili predchádzajúcu ranu krupobitia.

 

Kobylky boli tak početné, že pokryli zem tak, že nebolo vidieť povrch a zožrali všetko zelené. Faraón v strachu zavolal Mojžiša a Árona a priznal svoj hriech. Prosil ich, aby sa modlili k Bohu a odstránili kobylky. Mojžiš sa modlil k Bohu, ktorý potom obrátil vietor na západ a ten odfúkol kobylky do Červeného mora. Ani jedna kobylka nezostala na území Egypta. Napriek tomuto zázraku však faraón opäť zatvrdil svoje srdce a neprepustil Izraelitov.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd