Blesky majú 5 mŕtvych. Počet zranených stúpol nad 100

Blesky majú 5 mŕtvych. Počet zranených stúpol nad 100
Peter Minárik

Po dnešných búrkach v Tatrách stúpol počet obetí na 5 a počet zranených po údere bleskov stúpol nad 100.

Dnešné intenzívne búrky v Tatrách si vyžiadali už 5 obetí. Jedna obeť je zo slovenskej strany Tatier a ďalšie štyri z poľských Tatier. Spolu blesky zranili viac ako 100 ľudí.

Po dnešných búrkach v Tatrách zasahovali najskôr slovenskí záchranári. Tí boli privolaní k českému páru, ktorý zasiahol blesk. Žena skončila so zraneniami, no jej partner úder blesku neprežil. Následne bola povolaná ďalšia záchranná skupina ku slovenskému turistovi, ktorého taktiež zasiahol blesk. Ten utrpel šok a bol prevezený do nemocnice. 

Oveľa tragickejšie následky majú dnešné búrky na poľskej strane Tatier, kde ide o najväčšiu tragédiu za uplynulé desaťročia. Búrky sa do Tatier prihnali nečakane.

V oblasti horského masíva Giewont na ktorom stojí železný kríž, ktorý je preslávený tým, že do neho pravidelne udierajú blesky zasiahol blesk skupinu ľudí. Podľa výpovedí ľudí však blesk udrel do reťaze okolo ktorej sa nachádzalo množstvo ľudí. 

Kríž na vrchole masívu, ktorý je známy tým že do neho často udierajú blesky, foto: Mária Považaiová Marcibálová
Kríž na vrchole masívu, ktorý je známy tým že do neho často udierajú blesky, foto: Mária Považaiová Marcibálová

Úder blesku neprežili štyria ľudia, medzi nimi dve deti vo veku 10 a 13 rokov. Po oznámení o tragédii sa rozbehla obrovská záchranná akcia do ktorej bolo povolaných viac ako 100 záchranárov.

V Zakopanom bol zriadený krízový štáb do ktorého večer prišiel aj poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý informoval, že v súvislosti s úderom blesku evidujú okrem štyroch mŕtvych aj viac ako 100 zranených.

Poľský premiér informoval, že niekoľko osôb je ešte vo vážnom stave v nemocnici a ďalší potrebujú najmä psychologickú pomoc. Vláda zriadila aj krízovú linku na ktorú môžu ľudia volať.

Záchranári sa na miesto tragédie vydajú zasa zajtra ráno.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd