Cez Veľkú noc k nám dorazí saharský PRACH. Príde v niekoľkých vlnách

Cez Veľkú noc k nám dorazí saharský PRACH. Príde v niekoľkých vlnách
Veronika Sádovská

Ešte tento týždeň sa nad našimi hlavami rozprestrie vzduch s prachom zo Sahary. Môžeme ho očakávať v troch vlnách. Budeme ho môcť pravdepodobne aj vidieť.

Uplynulé dni sú na našom území v znamení zrážok a výrazného studeného frontu. To sa však čoskoro zmení tak, ako to vidíme v našej predpovedi. Spolu s teplom sa však na naše územie dostane aj prach zo Sahary. 

Aby toho nebolo málo, piesok, ktorý sa z najväčšej púšte sveta dostal do atmosféry, sa na naše územie dostane hneď v troch vlnách. Veľká noc tak bude u nás v znamení Sahary.

 

Tri vlny počas jedného týždňa

Prvá vlna saharského prachu príde v stredu popoludní. Bude k nám postupovať od západu a najviac z neho sa usadí vo štvrtok v podobe zrážok na severe Slovenska a v Tatrách. Začiatok veľkonočných sviatkov tak u nás znamená aj príchod tepla a piesku zo Sahary.

Počas týchto dvoch dní bude koncentrácia saharského prachu v atmosfére pomerne nízka a pohybovať sa bude od 1 do 25 mikrogramov na meter štvorcový tak, ako to vidno na tejto mapke.

Mapa predpovede saharského prachu
Mapa predpovede saharského prachu, SKIRON forecast

Druhá vlna ale bude výraznejšia a to ale nebude všetko a začiatkom nasledujúceho týždňa príde aj tretia vlna. Aktuálna predpoveď končí v utorok budúci týždeň a to sú stále koncentrácie vysoké. Poďme ale poporiadku.

Saharský prach z prvej vlny z nášho územia odíde vo štvrtok a hneď v ten istý deň sa z oblasti Alžírska a Tuniska uvoľní nad Stredozemné more a Taliansko veľké množstvo ďalšieho piesku. Ten bude v piatok postupovať západnou Európou až sa počas noci a sobotného rána dostane do našej oblasti.

Predpovedný model
Predpovedný model , SKIRON forecast

Počas soboty budú veľké koncentrácie prachu v ovzduší nad Slovenskom, Českom, Rakúskom, Nemeckom, Švajčiarskom, ale aj Maďarskom, Poľskom a Ukrajinou. V nedeľu tieto sa tieto koncentrácie trochu zmiernia, aby mohla prísť ďalšia - tretia vlna.

Začiatok týždňa prinesie ďalšiu dávku saharského prachu, tentokrát pôjde o piesok, ktorý sa k nám dostal z opačnej strany a teda najprv zasiahne štáty v okolí Jadranu a potom Slovensko a strednú Európu. Podľa dostupných predpovedí by sa mal udržať minimálne do budúceho utorka.

 

Môže spôsobiť komplikácie

Saharský prach môže spôsobiť problémy ľuďom s alergiami či dýchacími ochoreniami. Budeme ho ale mať možnosť aj vidieť. Keďže bude podľa predpovede prevažne jasno a výrazné zrážky neočakávame, budeme ho môcť pozorovať pri východe či západe slnka, ktorý bude mať jemne žltkastý až oranžový nádych. 

Ďalším dôsledkom, ktorý môže nastať pri jeho zvýšených koncentráciách bude znížená dohľadnosť a bude sa nám zdať akoby sa tvoril opar.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 10 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd