Blíži sa zatmenie Slnka: Môže priniesť výnimočný jav, ktorý sme naposledy pozorovali v minulom tisícročí. Aký?

Blíži sa zatmenie Slnka: Môže priniesť výnimočný jav, ktorý sme naposledy pozorovali v minulom tisícročí. Aký?
Veronika Salayová

Už o pár dní nastane úplné zatmenie Slnka. Toto veľkolepé zatmenie môže priniesť jav, ktorý sme naposledy mohli pozorovať ešte v minulom tisícročí. Mnohí pozorovatelia sa už teraz tešia na zachytenie tohto vzácneho úkazu. 

V Severnej Amerike nastane 8. apríla úplné zatmenie Slnka. V Európe, bohužiaľ, zatmenie nebudeme môcť vidieť, takže pokiaľ sa nevyberiete do USA, tak nám ostáva sledovať ho iba sprostredkovane.

Mnohí astronómovia sa astrofotografovia sa už teraz tešia na zachytenie tohto momentu, kedy v mnohých krajinách USA na 4 minúty zmizne Slnko, deň sa zmení na noc a nastane úplná tma. Toto zatmenie Slnka však bude výnimočné aj javom, ktorý sme naposledy pozorovali v minulom tisícročí. O čo vlastne ide?

Bude možné vidieť vzácne výrony koronálnej hmoty

Ako vieme, naše Slnko sa tento rok dostáva do svojho maxima v rámci jeho 11-ročného cyklu, čo znamená, že na Slnku prebieha pomerne veľa slnečných erupcií a výronov koronálnej hmoty (CME) do vesmíru.

 

V rámci tejto svojej veľmi aktívnej fázy je možné, že mnohí pozorovatelia môžu pri troche šťastia na vlastné oči zo Zeme pozorovať tieto slnečné erupcie a výrony, ak budú dostatočne silné. V momente, keď nastane úplné zatmenie, bude možné pod dobu 4 minút vidieť okolo čierneho kruhu biele, ružové alebo červené prúdy a slučky

výron koronálnej hmoty na Slnku
výron koronálnej hmoty na Slnku, zdroj: NASA

Slnečné búrky je ťažké predpovedať v takomto časovom predstihu, takže zatiaľ nevieme, či dôjde k výronom koronálnej hmoty, kým bude Slnko blokované Mesiacom. Vieme však, že štatisticky sú teraz šance oveľa vyššie ako pri poslednom úplnom zatmení Slnka, keďže naša hviezda je v tomto období oveľa aktívnejšie a k slnečným erupciám dochádza veľmi často. 

Objaví sa aj nečakaný hosť, a to zelená kométa

O pár dní teda nastane veľká vesmírna udalosť. Od západného pobrežia Mexika diagonálne smerom k východnému pobrežiu Kanady sa očakáva, že toto divadlo uvidia milióny ľudí. A títo „šťastlivci“ by dokonca mohli vidieť viac, ako očakávali. K tejto vzácnej udalosti sa ešte pridá aj nečakaný hosť, a to zelená kométa. 

Keď obloha počas úplného zatmenia stmavne, pozorovatelia môžu uvidieť kométu. Periodická kométa totiž môže byť dostatočne jasná na to, aby ju bolo možné vidieť počas tohto nebeského predstavenia.

 

Pri úplnom zatmení bude na západe Venuša, na východe by mali pozorovatelia zaznamenať Merkúr a Jupiter, a medzi týmito dvomi planétami by sa mala objaviť práve  zelená kométa.

Spomínaná kométa má pomenovanie 12P/Pons-Brook. Objavil ju v júli 1812 Jean-Louis Pons. Neskôr bola znovuobjavená v roku 1883 Williamom Robertom Brooksom, kým si uvedomil, že ide o rovnakú kométu ako kométa z roku 1812. Táto kométa sa aktuálne od nás vzďaľuje a opäť sa k nám priblíži o 71 rokov.  

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
12 °C / -3 °C
Jela
Zajtra
Občasný dážď
13 °C / -4 °C
Marcel
Nedeľa
Prehánky
13 °C / -4 °C
Ervín
Pondelok
Prehánky
13 °C / -3 °C
Slavomír
Utorok
Prehánky
12 °C / -3 °C
Vojtech
Streda
Občasný dážď
13 °C / -2 °C
Juraj
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd