Blížia sa mrazy. Takto treba chrániť rastliny

Peter Minárik

Európskych pestovateľov ovocia čakajú ťažké časy. Do strednej Európy mieri vlna studeného vzduchu, ktorá prinesie mrazy. Najintenzívnejšie mrazy sa očakávajú v Nemecku, v Rakúsku, v Česku a v Poľsku v noci zo stredy na štvrtok, kedy teploty môžu klesať až pod -5°C. U nás bude taktiež chladno, ale najchladnejšia by mala byť noc na piatok a piatkové ráno. Teploty na celom území poklesnú na 0 až -6°C, no v dolinách a v kotlinách môže byť až do -12°C.

Teplé počasie na začiatku apríla, pri ktorom sa teploty šplhali až nad +25°C zobudilo prírodu a stromy začali kvitnúť. Pestovatelia tak tento týždeň musia ochrániť svoju úrodu pred zničením. 

K ochrane stromov môže slúžiť ľad. Niektorí záhradkári počas mrazivej noci rozstrekujú vodu, aby sa vytvorila škrupina ľadu, ktorá chráni samotnú rastlinu.

Niektorí pestovatelia pracujú s prúdením vzduchu. Turbíny totiž premiešavajú vzduch a teploty tak nepadajú tak nízkou. Drahšou alternatívou, po ktorej siahajú veľkí pestovatelia sú prelety helikoptérou. Tá podobne premiešava vzduchovú masu.

Najčastejšou ochranou pred mrazom je ale stromčeku ,,prikúriť,, Takto to robí aj jeden z najväčších pestovateľov u nás, firma Plantex. Vo firme však používajú aj prelety helikoptérou. Prelety stláčajú teplý vzduch z horiacich sviečok k zemi.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
19 °C / 6 °C
Anton
Zajtra
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Sobota
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd