Blížiaca sa vlna tropických horúčav prinesie teploty až do +45 °C

Peter Minárik

V Európe štartuje vlna tropických horúčav, ktorá prinesie mimoriadne vysoké teploty. Tie budú v našej oblasti prekračovať hranicu +30 °C, no v Európe sa očakáva pokorenie teplôt, ktoré budú lámať aj hranicu +40 °C.

Pred nami je mimoriadne teplý týždeň, ktoré prinesie horúce počasie do mnohých štátov Európy. Očakávané teploty, ktoré sa chystajú prinesú do niektorých regiónov sucho a obzvlášť kritické to bude v južných štátoch Európy, kde budú teploty siahať až na hranicu +40 °C.

Vlna horúčav už medzičasom v Európe odštartovala. Počas dnešného dňa sa teploty na západe Francúzska šplhali až cez hranicu +35 °C, no to je len začiatok vlny horúceho počasia. V nadchádzajúcich dňoch to bude ešte výrazne horšie.

Pumpovať k nám bude vzduch z Afriky

Čo sa v nadchádzajúcich dňoch nad Európou udeje ? Počasie bude ovplyvňovať oblasť tlakovej výše. Tá bude mať dominantný vplyv na vývoj počasia u nás počas celého budúceho týždňa. Už od pondelka nás tak čaká slnečné počasie s teplotami, ktoré aj na Slovensku budú stúpať k +30 °C.

To podstatné však príde do štátov, ktoré sa už budú nachádzať ZA tlakovou výšou. Jej stred bude v stredu nad Poľskom a západná Európa, vrátane Nemecka zažije mimoriadne teplé počasie. Teploty tu budú stúpať až k hranici +35 °C.

Naše územie sa bude za touto tlakovou výšou nachádzať od štvrtka a tak sa pripravte na výrazný vzostup teplôt, ktoré  budú každým dňom rásť. Už vo štvrtok sa maximálne teploty dostanú až k hodnotám okolo +33 °C, čo sú teploty pre 1. výstražný stupeň.

Na Slovensku bude až +35 °C

Vlna horúčav nás čaká od piatka do nedele. Pripravte sa na to, že teploty budú neznesiteľné na viacerých miestach. Maximálne teploty budú stúpať na našom území na +29 až +35 °C.

Práve magickú hranicu +35 °C budú teploty atakovať na západe a na juhu nášho územia. Teploty budú atakovať maximá predovšetkým budúcu nedeľu pred ďalším postupujúcim studeným frontom.