Vedci objavili najstaršiu figuratívnu maľbu na svete. Má najmenej 52 000 rokov

Vedci objavili najstaršiu figuratívnu maľbu na svete. Má najmenej 52 000 rokov
Zuzana Macháčová

V indonézskej provincii Južné Sulawesi výskumníci z Austrálie a Indonézie objavili najstaršiu maľbu na svete. Skalné maľby sú staré viac ako 52 000 rokov. 

Maľby v jaskyniach vrchu Karampuang na indonézskom ostrove Sulawesi zobrazujú divé prasa a tri ľudské postavy a sú staré najmenej 52 300 rokov.

Sú teda o vyše 5 000 rokov staršie ako doteraz známe jaskynné umenie. Profesor Maxime Aubert z Griffith University v Austrálii pre BBC News povedal, že tento objav zmení myšlienku ľudskej evolúcie.

Komplikovaný príbeh

Tento obraz rozpráva komplikovaný príbeh. Toto je najstarší existujúci dôkaz o príbehu. Dokazuje, že už vtedy boli ľudia schopní abstraktného myslenia. Článok o objave bol publikovaný v časopise Nature.

Divoké prasa, zdroj: Adhi Agus Oktaviana a kol., Nature
Divoké prasa, zdroj: Adhi Agus Oktaviana a kol., Nature

Prasa zobrazené na obraze má čiastočne otvorené ústa. Najväčšia ľudská postava naťahuje ruky a zdá sa, že v nich drží tyč.

Zdá sa, že druhá postava namaľovaná priamo pred prasaťom drží palicu, ktorá sa môže dotýkať hrdla zvieraťa. Tretia postava je zobrazená hore nohami a jedna z jeho rúk siaha k hlave prasaťa.

Maľby v jaskyniach Karampuang Hill zdroj: Adhi Agus Oktaviana a kol., Nature
Maľby v jaskyniach Karampuang Hill zdroj: Adhi Agus Oktaviana a kol., Nature
 
Tím vedcov viedol Adhi Agus Oktaviana, indonézsky špecialista na kamenné umenie z Národnej agentúry pre výskum a inovácie (BRIN) v Jakarte. „Ľudia rozprávajú príbehy pravdepodobne už viac ako 51 200 rokov. Keďže slová nie sú zaznamenané ako fosílie, môžeme sa spoľahnúť len na nepriame zdroje, ako sú zobrazenia scén v umení, a umenie na Sulawesi je teraz zďaleka najstarším takýmto dôkazom známym v archeológii,“ povedal Oktaviana.
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd