VIDEO: Bratislavou sa prehnala snehová búrka

Peter Minárik

Počasie na Slovensku je veľmi dynamické a prináša početné snehové prehánky. V oblasti Bratislavy sa však vyskytujú aj búrky. Udrelo už niekoľko desiatok bleskov a búrky nie sú vylúčené ani v iných lokalitách Slovenska.

Na Slovensku dnes panuje mimoriadne premenlivé počasie, ktoré do našej oblasti prináša početné prehánky, ktoré sú prevažne aj v najnižších polohách snehové.

Toto dynamické počasie má na príčine tlaková výš, ktorej stred sa nachádza nad východným Atlantikom a tlaková níž, ktorej stred sa nachádza nad severnou Škandináviou. Medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi prúdi do našej oblasti veľmi studený vlhký vzduch z oblasti Severného mora.

Tvoria sa početné prehánky

Práve v tomto veľmi vlhkom vzduchu sa tvoria početné prehánky, ktoré sa vyskytujú hneď na mnohých miestach Európy, čo vidieť aj na aktuálnom radarovom zábere.

aktuálny radarový záber
aktuálny radarový záber

Tieto prehánky sú lokálne výraznejšie a prinášajú väčšinou snehové prehánky a snehové krúpky. V našej oblasti sa však vyskytujú aj búrky.

Búrka sa prehnala Bratislavou

Po 16:00 sa oblasťou nášho hlavného mesta začala presúvať veľmi výrazná prehánka, ktorá napokon prerástla do búrky.

Prvé blesky priniesla búrka do oblasti Lozorna a Záhorskej Vsi, kde vyprodukovala zhruba 20 bleskov.

Následne sa búrka dostala do oblasti Malých Karpát, do oblasti Marianky a Borinky, kde bola najvýraznejšia. Tu búrka priniesla ďalšie blesky a z tejto oblasti si to namierila priamo nad centrum Bratislavy.

zaznamenané blesky nad Bratslavou, zdroj: Blitzortung
zaznamenané blesky nad Bratislavou, zdroj: Blitzortung

V Bratislave priniesla búrka veľmi výrazné sneženie v kombinácii so snehovými krúpkami. Na jej čele zosilňoval silný severozápadný vietor. Snehová búrka v samotnej Bratislave len zhoršila dohľadnosť a výraznejšie problémy nepriniesla.