Brazília vzdychá v extrémnych horúčavách. Teploty vystúpili na +58 °C

20.11.2023 o 12:10 - Veronika Sádovská

Brazília momentálne zažíva vlnu horúčav s devastačnými účinkami. Krajinu sužujú horúčavy a pretrvávajúce sucho. A to leto na južnej pologuli ešte ani nezačalo.

Brazília vzdychá v extrémnych horúčavách. Teploty vystúpili na +58 °C
zdroj: DPA

Brazília ešte pred oficiálnym začiatkom leta bojuje s intenzívnou vlnou horúčav. Vrchol tejto vlny horúčav dosiahli koncom týždňa. Metropola Rio de Janeiro hlásila už v utorok neskutočné pocitové teploty +58,5 °C, ako informovala štátna tlačová agentúra Agencia Brasil.

Teploty vysoko nad +40 °C

Ostatné regióny, najmä v strede a na juhu krajiny, tiež zaznamenávali teploty vysoko nad +40 stupňov. Brazílčania trpeli týmito extrémnymi podmienkami už od stredy do konca týždňa a očakáva sa, že v týchto dňoch sa situácia síce zlepší, ale teploty neklesnú až tak výrazne, aby sa obyvateľom úplne uľavilo.

Pocitová teplota odráža pocit tepla človeka a závisí nielen od teploty vzduchu, ale aj od faktorov ako vlhkosť a vietor. Jeden obyvateľ hlavného mesta opísal svoju skúsenosť: „Išiel som spať o 4:30, potom som spal asi 40 minút, znova som sa zobudil a dal som si studenú sprchu,“ povedal pre spravodajský portál G1.

Situáciu klasifikovali ako veľmi nebezpečná

Národný meteorologický ústav klasifikoval situáciu v 15 štátoch a federálnom okrese okolo hlavného mesta Brazília ako veľmi nebezpečnú. Hrozí vážne riziko dehydratácie, bolesti hlavy, nevoľnosť a problémy s krvným obehom.

Tragický incident hlásili zo São Paulo, kde v horúčave zabudli v školskej dodávke dvojročné dieťa, ktoré zomrelo, informovali brazílske noviny Folha de São Paulo.

Zvyšuje sa spotreba energie

Spotreba energie v Brazílii dosiahla podľa národného prevádzkovateľa elektrickej siete rekordnú úroveň. V 18 mestách v štáte Rio de Janeiro došlo k výpadkom elektriny.

V štáte Minas Gerais objavili v lagúne v hlavnom meste počas troch dní asi 500 mŕtvych rýb, čo pripísali stúpajúcim teplotám, informovali noviny Folha de São Paulo s odvolaním sa na vedenie mesta.

Vplyv horúčav a sucha sa neobmedzujú len na juh a stred krajiny. Amazónska oblasť zažíva najhoršie sucho od začiatku záznamov pred 120 rokmi, čo spôsobilo historické poklesy hladiny vody v niektorých jej veľkých riekach. 

Reklama MediaAd