Británia dnes vyrobí energiu bez uhlia

Ľubomír Franko

Veľká Británia vyrobí dnes počas 24 hodín všetku elektrickú energiu bez použitia uhlia. Stane sa tak prvýkrát od priemyselnej revolúcie. Tento deň sa zapíše do histórie a je veľkým dňom k dosiahnutiu cieľa pre zrušenie spaľovania fosílnych palív v krajine. Briti sa do budúcnosti chcú zamerať hlavne na obnoviteľné zdroje energie, tj. najmä veterné turbíny a solárnu energiu. Krajina už v minulosti zastavila výrobu energie zo spaľovania uhlia. Stalo sa tak napríklad v minulý rok, kedy v máji odstavili spaľovanie fosílnych palív až na 19 hodín.

Zatiaľ čo v roku 2014 tvorilo spaľovanie uhlia až 21% energie, do roku 2016 klesol podiel len na 9% a prvýkrát sa stalo, že sa vyrobilo viac elektriky zo solárnej energie ako zo spaľovania. Krajina si tak poctivo plní dohodu, v ktorej sa zaviazala, že sa zbaví fosílnych palív, ktoré ťažko znečisťujú ovzdušie. V dohode taktiež uviedla že do roku 2050 zníži produkciu emisií uhlíku o 80%. Ako uviedol Ben Caldecott z Oxfordskej Univerzity, Veľká Británia sa môže stať prvou krajinou na svete, ktorá sa úplne zbaví spaľovania uhlia. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd