Bronagh, Elena, Knud ? Aké sú správne mená búrok ?

21.09.2018 o 23:19 - Peter Minárik

V médiach sa v uplynulých hodinách objavujú mená búrok, ktoré zsisahnu Európu. Aké sú tie správne ? 

Bronagh, Elena, Knud ? Aké sú správne mená búrok ?

Jeseň prináša do oblasti severnej pologule pravidelne vlny silného vetra. Silný vietor prinášajú jednotlivé tlakové níže, ktoré sa zväčša prehĺbia nad Atlantikom a postúpia nad Európu, kde potom prinášajú veľmi silný vietor, ako tomu je aj v uplynulých hodinách.

V médiach sa však teraz skloňuje niekoľko mien týchto búrok. Podľa čoho sa im dávajú mená a ako ich správne volať u nás ?

Každá oblasť, iné meno

V Európe nemáme jednotnú meteorologickú službu, ale každý štát má svoju vlastnú oficiálnu meteorologickú službu, ktorá pomenováva jednotlivé búrky v Európe.

Na úvod si treba povedať, čo to tá búrka vlastne je. Pojmom búrka, víchrica, či orkán nazývame sprievodné javy výrazných tlakových níži, ktoré ovplyvňujú život miliónov obyvateľov Európy. Vyskytujú sa najmä na jeseň a prinášajú výrazný vietor a zrážky.

Jednotlivé meteorologické služby sa v uplynulých rokoch spájajú a spoločne tvoria menný zoznam búrok. Cieľom je, aby každá výrazná vlna nebezpečného počasia, ktorá je schopná spôsobiť plošnejšie škody, resp. výrazná tlaková níž v Európe mala svoje meno, čo uľahčí ďalšiu komunikáciu s verejnosťou. 

Niekoľko zoznamov

Problémom však je, že v Európe nemáme jednotný menný zoznam. 

Napríklad Britská a Írska meteorologická služba dali sily dohromady a vytvorili svoj vlastný menný zoznam búrok. Ten vydávajú každý rok, pred začiatkom jesene.

Tohtoročný menný zoznam búrok je nasledovný.

Ak však výrazná níž vznikne nad Atlantikom do takej mieri, že sa z nej stane tropická búrka alebo hurikán, tak túto tlakovú níž Briti ani Íri už nepremenovávajú a meno tejto tlakovej níži zostane také, aké mu pridelilo americké Národné hurikánové centrum (NHA).

Ku príkladu môžeme dať hurikán Helene. Ten zoslabol na post-tropickú búrku a zasiahol Britské ostrovy. Išlo o prvú búrku v Európe. Nedostala tak prvé meno z írsko-britského zoznamu, teda Ali, ale zostalo jej meno Helene, resp. ex-Helene. 

Meno Ali tak dostala až ďalšia tlaková níž, ktorá sa prehĺbila pri pobreží Európy.

V uplynulých hodinách zasiahla Britské ostrovy búrka Bronagh, ktorá sa postupne presunula nad Škandináviu. Tu však dostala ďalšie meno.

Máme aj iné zoznamy

Dáni, Nóri, Švédi a Fíni majú svoj vlastný zoznam a svoj ďalší zoznam má potom francúzska, španielska a portugalská meteorologická služba.

Búrku, ktorej meno dali Briti a Íri Bronagh nazvali v Škandinávii ako Knud.

Nemci dali ďalšie meno

Svoj vlastný zoznam má však aj nemecká meteorologická služba. Pomenovanie tejto búrky sa potom používa aj v ďalších štátoch strednej Európy, teda napríklad aj u nás.

Búrka, ktorú najskôr Briti pomenovali Bronagh, Škandinávci Knud tak dostala tretie meno a to Elena.

Jedná sa však o tú istú tlakovú níž, ktorá spôsobuje aktuálne nad Európou veľmi silný vietor. Má však odlišné meno v jednotlivých krajinách.

U nás má správne meno Elena, teda nie Knud ani Bronagh. 

Správne pomenovanie je tak: ,,Na Slovensko dorazí Elena,,. Ak však popisujeme vyčíňanie inde, tak je správne použiť: ,,V Británii vystrájala búrka Bronagh alebo ,,v Nórsku zúri búrka Knud,,. 

Reklama MediaAd