Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) stráca štyroch významných vedúcich predstaviteľov, ktorí sú úzko spätí s programom návratu astronautov na Mesiac. V stredu o tom s odvolaním sa na svoje zdroje informovala agentúra Reuters, podľa ktorej to vrhá neistotu na ďalšiu podobu prieskumu vesmíru.
Reuters poznamenáva, že nový americký prezident Donald Trump a jeho blízky dôverník Elon Musk, ktorý stojí na čele súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX, hovoria skôr o lete na Mars. V sobotu chce podľa medializovaných informácií NASA opustiť Jim Free, ktorý je námestníkom riaditeľky Janet Petroovej.
Free patrí v NASA ku kľúčovým zástancom programu Artemis. Ním sa Američania po piatich desaťročiach vracajú na Mesiac.
Ďalší traja dôležití predstavitelia úradu opúšťajú Marshallovo stredisko vesmírnych letov. To Reuters označuje za epicentrum lunárnej misie.
Program Artemis započal v roku 2017 za prvého mandátu prezidenta Trumpa a počítal s pristátím astronautov na mesačnom povrchu v roku 2024. Program, ktorý vrátane prípravných fáz od roku 2012 stál do súčasnosti odhadom 93 miliárd dolárov, má niekoľkoročné oneskorenie. Teraz sa pristátie astronautov očakáva medzi rokmi 2026 a 2027.
Americké médiá dlhodobo špekulujú, že Trump by pod Muskovým vplyvom mohol zmeniť priority kozmického výskumu a uprednostniť let na Mars pred návratom na Mesiac. Program Artemis je pritom považovaný za akýsi odrazový mostík pre budúce marsovské misie.
O vztýčení americkej vlajky na povrchu Marsu hovoril Trump v januári v inauguračnom prejave. Termín ale nespresnil.
Naopak Musk konkrétne dáta spomenul, keď podľa denníka The New York Times povedal, že SpaceX chce v roku 2026 vyslať na Mars päť lodí Starship bez posádok. Pokiaľ misia uspeje a lode na červenej planéte v poriadku pristanú, mohli by podľa Muska prví ľudia na Mars odletieť už v roku 2028.
Lode Starship, s ktorými chce Musk kolonizovať Mars a ktoré majú v budúcnosti do vesmíru dopraviť až 100 ľudí, si NASA vybrala aj na pristátie astronautov na Mesiaci v rámci programu Artemis. Zatiaľ čo v 60. a 70. rokoch 20. storočia bol lunárny program Apollo s pristátím prvých ľudí na Mesiaci americkým projektom, na programe Artemis spolupracuje s NASA aj Európska vesmírna agentúra (ESA).