Budeme predpovedať počasie vďaka umelej inteligencii?

Budeme predpovedať počasie vďaka umelej inteligencii?
Veronika Sádovská

Predpovede počasia možno budú o pár rokov vyzerať inak.

V súčasnosti používame na predpoveď počasia rôzne numerické modely, radary a výpočty. Po novom to však môže byť trochu inak. Pre nowcastingovú predpoveď, teda predpoveď na 6 hodín dopredu, budeme používať počítače alebo inak - umelú inteligenciu.

U našich českých susedov na Fakulte Informačných Technológií ČVUT pracujú na systéme predpovede počasia pomocou konvolučných neurónových sietí. Ide o metódu neurónového učenia.

Teda jednoduchšie, na základe veľkého množstva dát z klasických radarov je možné neurónovú sieť natrénovať a naučiť predpovedať vývoj oblačnosti. 

Pomocou reálnych radarových snímok, ktoré zachytávali dážď, natrénovali konvolučnú neurónovú sieť, aby predpovedala vývoj oblačnosti. Prvé skúšky tejto metódy systémom COTREC priniesli sľubné výsledky:

zdroj: www.meteopress.cz
zdroj: www.meteopress.cz

Autom tejto metódy je Matěj Choma, ktorý tomu venoval celú svoju bakalársku prácu. Ak bude vo vývoji pokračovať, možno už o pár rokov nebudeme na predpovede používať radary, ale umelú inteligenciu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Zajtra
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd