Koncom júla nás čaká jedinečné zatmenie Mesiaca

11.07.2018 o 19:30 - Ľubomír Franko

Naozaj jedinečné zatmenie mesiaca nás čaká v piatok 27. júla. Mesiac bude v splne a nízko nad obzorom, práve keď bude prebiehať jeho úplné zatmenie. Tento úkaz bude jedinečný a zatmenie bude zároveň najdlhšie v 21. storočí. 

Koncom júla nás čaká jedinečné zatmenie Mesiaca

Toto úplné zatmenie Mesiaca bude v 21. storočí jedinečné

Zatmenie mesiaca, ktoré nás čaká v noci z 27. na 28. júla bude jedinečné. Mesiac by mal vystúpiť nad obzor okolo 21:30 v momente, keď už bude vo fáze úplného zatmenia. Keďže bude tesne nad obzorom, bude opticky vyzerať nezvyčajne veľký. Maximálne zatmenie bude prebiehať okolo 22:20 a úplne zatmenie skončí o 23:13. Čiastočné zatmenie skončí o 0:19 nasledujúceho dňa. 

Počas úplného zatmenia nebude Mesiac úplne tmavý, alebo neviditeľný, bude zafarbený do tmavočervena. Z akého dôvodu ? Na jeho povrch bude vždy dopadať malá zložka svetla. Toto svetlo pochádza zo zemskej atmosféry. Viditeľné svetlo zo Slnka prechádza cez zemskú atmosféru, kde sa láme. Kratšie vlnové dĺžky svetla ako napríklad modré svetlo sa rozplynie. Svetlo s najdlhšou vlnovou dĺžkou (červené svetlo) sa však dostane až k Mesiacu.

Mesiac bude na oblohe sprevádzaný aj Marsom, ktorý bude veľmi blízko k Zemi. Najbližšie k našej planéte bude len niekoľko dní po zatmení, bude dokonca najbližšie k Zemi od roku 2003. Mars sa bude nachádzať južne od Mesiaca a bude relatívne jasný, takisto sfarbený do červena. Toto zatmenie bude zároveň najdlhšie úplné zatmenie v 21. storočí. 

Počasie na takto dlhú dobu sa zatiaľ predpovedať nedá, no situáciu budeme určite sledovať. Dúfajme preto, že príroda nám dopraje jasnej oblohy, aby čo najviac z nás tento úkaz mohlo pozorovať. 

Reklama MediaAd