Orkán Éowyn v Írsku pokoril ďalší REKORD

Ema Bazhaykin

Orkán Éowyn sa presúva ďalej na východ ku Škótsku a severnému Anglicku rýchlosťou presahujúcou 150 km/h, v Írsku medzitým pokoril ďalší rekord.

Nárazy vetra dnes ráno okolo 5:00 h pokorili na pobreží Írska rekord, keď dosiahli 183 km/h.

Niektoré zdroje však už hovoria o hodnote 184 km/h a nie je vylúčené, že amatérske stanice naprieč krajinou nezaznamenali aj viac.

Medzitým orkán Éowyn pokoril aj ďalší írsky rekord.

 
 


Najsilnejšie nárazy vetra a najvyššia priemerná rýchlosť

Aktuálne údaje írskeho meteorologického ústavu naznačujú, že mohutná víchrica o sile orkánu prekonala nielen rekord v najsilnejších nárazoch vetra, ale aj najvyššiu priemernú rýchlosť vetra, a to 135 km/h práve na stanici Mace Head.

Čo sa týka nárazov vetra, hodnota 183 km/h stále nie je definitívna. Na stanici sa teraz meranie prerušilo v dôsledku výpadkov prúdu a neoficiálne meranie hovorí o nárazoch blížiacich sa 200 km/h.

Vlny v rozbúrenom mori už dosahujú výšku 15 m a zaplavujú pobrežie.

Orkán mieri ďalej na severovýchod a zasiahol už aj Škótsko a Anglicko o sile miestami až 150 km/h.

Orkán postupuje Írskom
Orkán postupuje Írskom, zdroj: Met Éireann

Orkán má už prvú obeť

Hoci boli obyvatelia mnohými spôsobmi varovaní a požiadaní, aby ostali doma v bezpeční, došlo k smrteľnému zraneniu v dôsledku tohto mimoriadne silného orkánu.

 

Muž zomrel v piatok ráno po páde stromu na auto v Raphoe v grófstve Donegal, potvrdila dnes popoludní írska polícia.

„Pri incidente došlo k smrteľnému zraneniu vodiča. Telo mŕtveho je momentálne na mieste,“ uviedla polícia vo vyhlásení.

 

 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
17 °C / -2 °C
Lea
Zajtra
Jasno
16 °C / -6 °C
Anastázia
Piatok
Skoro jasno
20 °C / -3 °C
Sviatok práce
Sobota
Jasno
23 °C / 0 °C
Žigmund
Nedeľa
Jasno
26 °C / 2 °C
Galina
Pondelok
Jasno
27 °C / 3 °C
Florián
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd