Nad Fínskom sa prehnala búrka Varpu. Vyše 40-tisíc domácností bez elektriny a obmedzená doprava

20.09.2023 o 19:20 - Zuzana Macháčová

Zablokované cesty a popadané stromy v Helsinkách. Mnoho domácností bez elektriny. Cesty sú neprejazdné a železničná doprava zablokovaná. Varpu prešiel Fínskom v stredu ráno.

Nad Fínskom sa prehnala búrka Varpu. Vyše 40-tisíc domácností bez elektriny a obmedzená doprava
Zdroj: mtvuutiset.f

Fínskom sa prehnala silná búrka Varpu. V helsinských štvrtiach pri zálive silné poryvy vetra strhli pouličné osvetlenie a vyvrátili stromy na zaparkované autá a okrem iného aj na detské ihrisko.

Reštauračný čln bol tiež čiastočne odplavený od nábrežia. V dôsledku takýchto silných poryvov došlo k vyvráteniu stromov aj v centrách iných miest.

Silné nárazy vetra

Fínsky meteorologický ústav informoval, že v stredu ráno na niektorých miestach na juhu a východe krajiny prekročila rýchlosť vetra 126 km/h. 

Pre poruchy elektrického vedenia bolo do 11:00 bez elektriny takmer 44-tisíc domácností, a to najmä vo východnom Fínsku. Našťastie neboli hlásene žiadne zranenia ani obete.

V mnohých častiach krajiny sú cesty neprejazdné a železničná doprava zablokovaná. V niektorých častiach krajiny vlakovú dopravu nahradili autobusy.

Prvý sneh v Laponsku

Prvý sneh tejto sezóny napadol v strednom a severnom Laponsku v noci z utorka na stredu, informoval národný meteorologický ústav. 

Napadlo viac ako 20 centimetrov snehu. Záchranné zložky apelujú na vodičov, aby začali používať zimné pneumatiky.

Reklama MediaAd