Búrkový komplex sa začína vytvárať. Kedy počítať s búrkami na Slovensku?

Peter Minárik

Horúčavy na Slovensku vrcholia a večer udrú v našej oblasti extrémne silné búrky. Sformuje sa výrazný búrkový systém, ktorý bude postupovať z Álp cez Rakúsko, Česko smerom do Poľska a zasiahne okrajom aj Slovensko. Kedy a kde sa treba pripraviť?

Už niekoľko dní v Európe vystrájajú mimoriadne silné búrky. Môže za to studený front, ktorý sa vlní nad Európu a len mimoriadne pomaly sa presúva ďalej smerom na východ. Zároveň pred týmto studeným frontom prúdi aj do našej oblasti veľmi teplý vzduch, ktorý dvíha teploty až nad hranicu +35 °C.

Mimoriadne vysoké teploty, ktoré dnes opäť zažívame na Slovensku dnes vyvrcholia a večer schladia niektoré časti Slovenska búrky, ktoré môžu mať extrémne prejavy.

Sformuje sa MCS

Podobne ako v uplynulé dni sa začína na studenom fronte formovať mezoškálový konvektívny systém, skrátene MCS. Tieto systémy sú charakterizované tým, že ide o rozsiahlu sústavu búrok so súvislou oblasťou konvektívnych zrážok. Ich rozloha je minimálne 100 km a typické sú tým, že silné búrky sa tvoria na čele tohto systému, kde sú sprevádzané aj silný nárazovým vetrom a následne búrky prechádzajú do súvislejšieho dažďa.

Tento systém sa už v týchto chvíľach začína pomaly, ale iste formovať. Prvé búrky sa objavujú v Nemecku a k zaujímavému vývoju dochádza aj v oblasti Álp. Práve orografia hôr dnes odštartuje tvorbu extrémnych búrok, ktoré sa dnes preženú našou oblasťou.

Nad Alpami dochádza k výraznej tvorbe kopovitej oblačnosti, ktorej rozvoj sa ešte počas večerných hodín zvýrazní. Postupne sa búrky sformujú do rozsiahleho búrkového komplexu, ktorý začne postupovať smerom k severovýchodu.

Búrky prinesú krúpy, lejaky aj nárazy vetra

Dnešné búrky budú príznačné vysokou bleskovou aktivitou. Prinesú tisícky až desaťtisíce bleskov, no oveľa nebezpečnejšie budú ďalšie prejavy búrok. Na čele tohto systému bude dochádzať k silnému nárazovému vetru, ktorý môže priniesť nárazy o sile až 100 km/h.

Na systéme sa zároveň očakáva tvorba superciel, ktoré môžu produkovať podobne ako včera v noci nad Rakúskom a Českom až niekoľko centimetrov veľké krúpy. Ojedinele nie je vylúčený ani možný vznik tornáda. Mimoriadne silné búrky budú pretrvávať až do skorých ranných hodín.

Búrky dorazia večer z Rakúska

Všetko by to malo vypuknúť vo večerných hodinách, kedy sa búrky z Rakúska začnú pohybovať smerom k severovýchodu.

Búrkový komplex by mal vystrájať predovšetkým v Česku a v Rakúsku, no čiastočne búrky zasiahnu aj Slovensko. V ohrození je predovšetkým Záhorie a severozápadné okresy Slovenska, kde by mali byť búrky najintenzívnejšie. Nad tieto oblasti totiž môže doraziť supercelárna búrka z Rakúska.

predpoveď služby Estofex
predpoveď služby Estofex

S búrkami treba počítať aj na ďalších miestach nášho územia. V ktorých okresoch hrozia búrky si pozrite TU.