Búrky budú najsilnejšie na juhozápade

Ľubomír Franko

Počasie na našom území naďalej ovplyvňuje stacionárny zvlnený studený front. Ten sa udržiava na slovensko-poľsko-ukrajinskom pohraničí a aj počas dnešného dňa sa v tejto oblasti budú tvoriť búrky. Tvorba búrok tam opäť bude podmienená orografickými prekážkami, tvoriť sa tak budú v hornatých oblastiach. Sprevádzané budú najmä krupobitím a prívalovými zrážkami.

Iná situácia je však na juhozápade Slovenska. Do oblasti sa dostal relatívne vlhký vzduch od juhu, ktorý sa tam udrží aj dnes. Ohrievanie zeme počas dňa bude vzduch výrazne labilizovať a vytvorí sa potrebný "zdvih" na tvorbu búrok. Hodnoty intability - MLCAPE by sa v oblasti mali pohybovať na úrovni 700 až 1200 J/kg, čo sú úž vysoké hodnoty. V neskorších popoludňajších hodinách sa bude vzduch nad juhozápadným Slovenskom pri vzostupe stáčať, čo môže viesť k tvorbe dlhotrvajúcich multicelárnych búrok. Tie budú produkovať krupobitie až do 2 cm v priemere a taktiež silné nárazy vetra. Smerom na západ sa bude zvyšovať pravdepodobnosť vzniku superciel. Naznačujú tomu aj hodnoty helicity, ktoré budú na krajnom západe v rozmedzí od 200 do 250 (m^2/s^2). Pri dostatočnej instabilite a vysokej helicite ako je dnes aj na krajnom západe, je VEĽMI MALÁ šanca aj na tvorbu izolovaného tornáda. Riziko silnejších sprievodných javov bude narastať v neskorších popoludňajších hodinách a bude klesať večer a počas noci.

Prvé búrky by sa na fronte mali začať tvoriť už krátko popoludní, na juhozápade približne okolo 15:00 +-1h. Jednotlivé bunky na juhozápade by sa mali pohybovať smerom ja juh až juhozápad, na severe budú kvázi stacionárne. Búrky by sa vďaka dostatočnej dynamike a energii mali tvoriť aj počas noci, ich nebezpečné sprievodné javy vtedy už budú podstatne slabšie a zriedkavejšie. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Zajtra
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alfréd
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd