Búrky dnes hrozia najmä na juhu. Po nich k nám dorazí WIOLA

30.05.2023 o 07:15 - Peter Minárik

Dnes nás čakajú posledné búrky mesiaca. Po dnešných búrkach sa počasie upokojí a stabilizuje. Do Európy totiž mieri rozsiahla tlaková výš.

Búrky dnes hrozia najmä na juhu. Po nich k nám dorazí WIOLA
ilustračné foto Lukáš Brtvan

Na naše územie sa počas včerajšieho dňa vrátili orografické búrky. Ide o búrky, ktoré sú viazané na horské oblasti a sú pomerne stacionárne.

Počas včerajšieho dňa udrelo na našom území takmer 200 bleskových úderov. Dnes sa situácia zo včera zopakuje a búrok by malo byť o čosi viac.

Búrlivo bude najmä na juhu

Počas dnešného poludnia sa na našom území začne opäť tvoriť kopovitá oblačnosť a to predovšetkým na juhu Slovenska a na strednom Slovensku.

Numerické modely avizujú, že najlepšie podmienky by mali panovať v Banskobystrickom a v Nitrianskom kraji, kde by mali byť búrky najpočetnejšie. Vo zvyšných regiónoch Slovenska sa očakávajú búrky len veľmi výnimočne.

Dnešné búrky budú stacionárnejšieho charakteru a ich pohyb bude pomalý smerom k juhozápadu. Počítajte s nimi najmä v horských oblastiach a na východe Podunajskej nížiny, kde môžu prinášať prívalové zrážky. Práve tie sú najnebezpečnejšie.

V priebehu večerných hodín by sa mala situácia upokojiť a to na dlhšie. Búrky sa totiž v nadchádzajúcich dňoch neočakávajú.

Počasie prevezme WIOLA

Nad Európu sa z Atlantiku nad Britské ostrovy nasúva rozsiahla tlaková výš, ktorá od severozápadu ovplyvní počasie v mnohých európskych štátoch.

Táto tlaková výš je taká rozsiahla, že dostala aj svoje meno. Nemeckí meteorológovia ju pomenovali WIOLA a bude počasie u nás ovplyvňovať niekoľko nasledujúcich dní.

Od zajtra nás čaká jasné až polooblačné počasie bez prehánok a búrok. Denné teploty pôjdu vysoko nad +20 °C a v najteplejších regiónoch Slovenska by sa mohli dostať až k +30 °C.

Od zajtra sa tak môžete tešiť na príjemné slnečné a teplé počasie, ktoré by malo zotrvať minimálne do konca pracovného týždňa.

Reklama MediaAd