Búrky dnes na Slovensku naberú na sile. Môžu zaplaviť obce

07.06.2023 o 01:20 - Peter Minárik

Včera na našom území odštartovali búrky, no bol to len slabý odvar toho, čo nás čaká dnes. Búrky budú početnejšie a zároveň aj nebezpečnejšie. Hrozia predovšetkým prívalovými zrážkami.

Búrky dnes na Slovensku naberú na sile. Môžu zaplaviť obce
ilustračné foto @OE_Markus

Od včerajšieho dňa sa počasie v celej našej oblasti zásadne zmenilo. Počasie začala ovplyvňovať brázda nízkeho tlaku vzduchu, ktorá do našej oblasti pumpuje teplejší, no veľmi vlhký vzduch.

Ten spôsobuje na pocit veľmi nepríjemné počasie, keďže je dusno. Na kožu sa nám lepí oblečenie a takýto vzduch je labilný a vznikajú v ňom početné prehánky a búrky.

Búrky hrozia, že zaplavia obce

Nebezpečenstvom aktuálnej búrkovej situácie je fakt, že búrky nemajú žiadnu dynamiku. Tá dodáva búrkam pohyb, čím sa zabezpečuje ich postup, no zvykne ich aj viazať do výraznejších celkov, ktoré sú nebezpečné.

Ak búrky nemajú dynamiku, tak vedia byť taktiež veľmi nebezpečné a to obzvlášť v aktuálnej situácii. Búrky sú totiž stacionárne a ich pohyb je veľmi pomalý, prípadne žiadny, čo predstavuje veľké riziko.

Na pomerne malom území sa totiž môže búrka udržať aj niekoľko desiatok minút a chrliť môže extrémne množstvo zrážky. O nebezpečnosti takejto situácie sa počas včerajšieho dňa presvedčili obyvatelia niektorých obcí na západe Slovenska. Napríklad v obciach v okresoch Galanta a Dunajská Streda spadlo počas včerajšieho dňa niekoľko desiatok milimetrov zrážok.

Najhoršie dopadla obec Hrubá Borša, kde zrážkomery zaznamenali od 50 až do 85 mm zrážok, čo sú veľmi extrémne hodnoty. Obec z dôvodu prívalových dažďov vyhlásila krízovú situáciu. Ako informovala obec, tak dažde spôsobili prepad ciest v rôznych úsekoch a dážď spôsobil zaplavenie niekoľkých ulíc, ktoré sú neprejazdné. Podobné nebezpečenstvo hrozí aj dnes.

Pozor najmä popoludní

Búrky sa môžu vyskytovať už v priebehu ranných hodín, no najväčšie nebezpečenstvo nás čaká od dnešného poludnia.

Zatiaľ čo včera bolo jasné, že najohrozenejšou oblasťou na našom území je západné Slovensko, tak dnes to už platiť nebude. Silné búrky, sprevádzané prívalovými dažďami hrozia na celom našom území.

V rovinatejších oblastiach hrozí zaplavenie ciest a pivníc, no ak sa búrka vyskytne v kopcovitej oblasti, tak hrozí prudký vzostup miestnych potokov a obcami sa môže prehnať aj prívalová povodeň so zrážkami zo širšej oblasti lesa v okolí. Dnes tak buďte veľmi ostražití.  

Reklama MediaAd