Búrky k nám môžu zavítať už v sobotu. Budúci týždeň bude búrlivý

Ľubomír Franko

Obdobie sucha na Slovensku zdá sa čoskoro skončí. Studený front prinesie v sobotu prvé zrážky, vyskytnúť sa môžu aj búrky. Budúci týždeň by mal priniesť početnejšie zrážky vrátane búrok. 

Počasie na Slovensku sa začne v závere týždňa meniť. V piatok sa začne na brázde nízkeho tlaku vzduchu, spojenej s tlakovou nížou nad Barentsovým morom, prehlbovať samostatná tlaková níž. Po jej prednej strane postúpi v sobotu do strednej Európy studený front.

Studený front prinesie v sobotu počas dňa silnejší vietor, ochladenie a na sever a východ územia aj zrážky. Tie by mali byť neusporiadané a malo by preto skôr ísť o nesúvislé prehánky, ojedinele aj búrky.

Kto sa cez víkend zrážok nedočká, ten sa môže tešiť na nasledujúci týždeň.

Nasledujúci týždeň daždivý a s búrkami

Modely GFS, ECMWF aj Arpege sa už niekoľko dní zhodujú na rovnakom scenári. Začiatkom nasledujúceho týždňa by sa v oblasti severného Stredomoria mala prehĺbiť rozsiahla tlaková níž.

Rozsiahla tlaková níž v stredu, zdroj: WXcharts
Rozsiahla tlaková níž v stredu, zdroj: WXcharts

Pre naše územie to tak bude znamenať prílev síce teplého, no aj vlhkého vzduchu od juhu. Modely rátajú s početnými zrážkami vo viacerých krajinách na Balkáne a vo východnej časti strednej Európy vrátane Slovenska.

Budúci týždeň by nemal byť len daždivý a mimoriadne premenlivý, no modely rátajú aj s prvými výraznejšími búrkami tohto roka. 

Pravdepodobnosť daždivého týždňa je veľmi vysoká, sucho tak na Slovensku môže konečne skončiť. O ďalšom vývoji situácie, najmä nasledujúceho víkendu vás budeme informovať. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd