Búrky, ktoré sa ženú prinášajú krúpy a vyskytla sa aj tromba. Prvé mestá sú bez elektriny

09.08.2021 o 00:19 - Peter Minárik

Búrky, ktoré súvisia s postupujúcim studeným frontom sa ženú cez naše územie a Maďarsko smerom k východu. Prinášajú silný vietor, ktorý spôsobuje prvé problémy a búrky prinášajú aj krúpy.

Našim územím sa ženú búrky, ktoré sa počas dnešného dňa začali vytvárať v oblasti Rakúska na úpätí Álp. Postupne sa dostali nad Záhorie a ako to už býva zvykom Bratislavu a okolie Podunajskej nížiny búrky preskočili.

V týchto chvíľach sa búrky ženú cez stredné Slovensko a výrazná vlna búrok postupuje cez Maďarsko.

Búrky sprevádza vietor a prívalový dážď

Najintenzívnejšie búrky máme v týchto chvíľach v oblasti Žilinského kraja. Na čele búrok sa vyskytuje silný nárazový vietor, ktorý v niektorých oblastiach láme konáre a vyvracia stromy.

Silný vietor spôsobuje už aj výpadky v dodávkach elektrickej energie. Bez elektriny sú časti Kysúc, predovšetkým v oblasti Kysuckého Nového Mesta.

Problémy v súvislosti s nárazovým vetrom môžu počas noci nastať aj na ďalších miestach nášho územia. Búrky totiž postupujú ďalej smerom k východu.

V Martine sa vyskytla tromba

Viacerí čitatelia nás informovali, že počas búrky, ktorá sa prehnala Martinom pozorovali aj trombu. Tromba je počiatočné štádium tornáda, ktoré sa však nedotkne zeme. Lievik, ktorý bol pozorovaný nad Martinom podľa čitateľov rotoval.

foto: Viktor Čech, iMeteo.sk
foto: Viktor Čech, iMeteo.sk

Pri búrkach padajú aj krúpy

Blesková aktivita je výrazná predovšetkým na severe Slovenska. Dnes však zatiaľ udrelo len okolo 3000 bleskov. Búrky sú ojedinele sprevádzané aj krúpami. Krúpy padali napríklad v okolí Martina.

foto: Andrej Rička
foto: Andrej Rička

Oveľa výraznejšie búrky sa ženú centrálnym Maďarskom, kde priniesli už viac ako 20 000 bleskov. Z viacerých častí Maďarska sú pritom hlásené aj väčšie krúpy.

Práve búrky, ktoré sa ženú Maďarskom sú pre naše územie pomerne zaujímavé. Je tu totiž predpoklad, že zasiahnu aj južné oblasti východného Slovenska, kde by mohli doraziť v skorých ranných hodinách.

Medzičasom sa na západe Slovenska situácia upokojuje a zrážky sa tu už neočakávajú.