Búrky lámu stromy a padajú aj krúpy. Prívalové zrážky zaplavujú mestá a obce

Veronika Salayová

Situácia ohľadom dnešných búrok začína naberať nebezpečný smer. Búrky sú čoraz intenzívnejšie a páchajú už aj prvé škody. 

Na strednom Slovensku sa od poludnia rozmohli búrky, ktorých je stále viac a viac. Tieto búrky sú bleskovo veľmi aktívne a stávajú sa aj čoraz nebezpečnejšími.

Pri búrkach padajú drobné krúpy, silnie vietor a padá množstvo vody. Práve intenzívny lejak je najväčším problémom dnešných búrok, ktoré sú skôr stacionárne.

Znamená to, že búrky sa hýbu len veľmi pomaly a na jedno miesto prinášajú veľké úhrny zrážok. Búrky na severe Slovenska už stihli zatopiť jednu z ciest medzi dvomi obcami a búrky vyčíňajú aj naďalej.

 

Polámané stromy aj krúpy

Nebezpečná situácia je aj v Handlovej, kde búrky dokonca lámu stromy a prehnalo sa tu aj drobné, ale za to intenzívne krupobitie. 

Podľa amatérskych zrážkomerných staníc v tejto oblasti spadlo už vyše 50 mm zrážok, hoci podľa oficiálne stanice SHMÚ to bolo „len“ 28 mm. 

Dnešné búrky môžu byť veľmi teda naďalej nebezpečné a ešte nepoľavujú. V jadrách búrok nie je vylúčený výskyt aj výskyt väčších krúp. 

Oveľa nebezpečnejšia bude dnes statickosť búrok a zosilnený vietor. Podľa nášho čitateľa v Handlovej sa tu silný vietor sa vyzúril a vyvrátil aj niekoľko stromov. 

 

Dnešné búrky budú teda nebezpečné najmä množstvom vody, ktoré prinesú, preto pozor na ďalšie povodne a záplavy. Polohu búrok a zrážok sleduje na iRadare.

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd