Búrky PRÁVE TERAZ začínajú. Budú ešte o čosi intenzívnejšie. Čo sa to deje?

08.06.2023 o 11:23 - Peter Minárik

Búrky na našom území opäť štartujú. Vyskytuje sa však predovšetkým prívalový dážď, ktorý sa objavuje aj bez bleskovej aktivity, čo je pri súčasnej situácii pomerne bežné. Nadchádzajúce hodiny však bude počasie ešte horšie, ako tomu bolo uplynulé dni. Čo nás dnes čaká?

Búrky PRÁVE TERAZ začínajú. Budú ešte o čosi intenzívnejšie. Čo sa to deje?
ilustračné foto Pixabay

Pripravte sa na ďalšiu vlnu búrok, ktorá zasiahne prakticky celé naše územie. Najnebezpečnejším sprievodným javom aj v nadchádzajúcich hodinách bude prívalový dážď, ktorý môže spôsobiť prívalové povodne. Riziko je pomerne veľké a môže lokálne narobiť veľké problémy, podobne ako v uplynulých hodinách hneď na viacerých miestach.

Prívalové zrážky budú intenzívnejšie

Výrazné zrážky sú najnebezpečnejším sprievodným javom týchto búrok, ktoré nás sužujú už od utorka. Búrky sa tvoria v brázde nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa nachádza nad naším územím. Táto brázda prináša do našej oblasti vlhkosť a práve tá je veľmi vhodná pre tvorbu búrok.

Táto vlhká vzduchová hmota sa totiž vynikajúco labilizuje a už len niekoľkominútové slnečné žiarenie postačuje na výraznú tvorbu kopovitej oblačnosti. Takýto vlhký vzduch je aj príznačný tomu, že pri búrkach sa skôr tvoria v kopovitej oblačnosti kvapky ako krúpy. 

Riziko prívalových zrážok, ktoré môžu páchať škody, dnes stúpa. V priebehu rána a dopoludnia bolo menej oblačnosti ako včera, pri rovnakej vysokej vlhkosti. Znamená to teda, že dnešné búrky, prípadne intenzívne zrážky majú lepšiu štartovaciu pozíciu.

Pozor najmä popoludní

Prvé prehánky a búrky sa aktuálne tvoria predovšetkým na západnom Slovensku. Bleskov je zatiaľ pomerne málo. Detekcia zaznamenala zatiaľ menej ako 10 bleskov. To je ďalší typický znak takýchto búrok. Bleskov je totiž obvykle menej.

Búrky či intenzívne prehánky sa tak môžu vyskytnúť bez elektrickej aktivity, no hrozia prudké prívalové zrážky. Podľa radarových odhadov už napríklad na západnom a strednom Slovensku pri búrkach spadlo aj viac ako 20 mm zrážok. To je ešte málo na prívalovú povodeň, no ako sme spomínali, tak popoludní bude riziko vyššie. Búrky a prehánky totiž budú stacionárnejšie a intenzívnejšie.

Podľa odhadov by takýto charakter počasia mal zotrvať do konca tohto týždňa a zlepšiť by sa to malo na prelome týždňov. Aj dnešnú búrkovú situáciu sledujeme na našej hlavnej stránky. ONLINE prenos sledujte TU >>>

Reklama MediaAd