Búrky priali aj červeným škriatkom. Takto ich zachytili v Chorvátsku

Zuzana Macháčová

Búrky sa nevyskytujú len u nás, ale aj v Európe, kde tiež spôsobujú problémy. Na svoje si však prišli lovci bleskov, pretože práve pri nich boli zachytení vzácni červení škriatkovia. Kde sa ukázali?

Posledné dni sa nesú v znamení búrok, ktoré spôsobili množstvo problémov nielen na Slovensku, ale napríklad aj hneď u susedov v Česku, Rakúsku, ale aj v Nemecku či Francúzsku.

Intenzívne zrážky a bleskové povodne

Búrky boli sprevádzané krúpami, ale aj intenzívnejšími zrážkami. To na mnohých miestach vyvolalo bleskové povodne. Dokonca niektoré mestá vyhlásili krízovú situáciu.

 

Prvá vlna búrok zasiahla najmä západné Slovensko, po ktorej mesto Nitra vyhlásilo mimoriadnu situáciu. Dokonca voda zaplavila aj nemocnicu, ktorú museli uzavrieť

Búrky nespôsobili problémy len u nás, ale aj v Európe. Napríklad v Hamburg v Rakúsku ostal úplne zaplavený. Voda dokonca unášala autá. Veľmi silné búrky sa prehnali a Francúzskom, Nemeckom, ale aj Českom. 

U susedov v Česku ostalo historické centrum v Prahe zaplavené. Silný dážď v Prahe zaplavil množstvo podnikov, okrem iného aj pasáž a supermarket Albert na Anjeli.

Lovci búrok si prišli na svoje

Na jednej strane búrky spôsobili problémy a množstvo škôd. Na druhej strane si na svoje prišli lovci búrok a bleskov. Búrková činnosť sa prehnala aj Chorvátskom, kde neboli hlásene našťastie žiadne škody.

Práve počas búrky, ktorá zasiahla Jadran v stredu boli zachytení vzácni červení škriatkovia. Nejde o rozprávkové bytosti, ale o zaujímavý meteorologický jav.

Vzácni červení škriatkovia

Červení škriatkovia nie sú žiadne bájne bytosti, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, ale ide o pomerne vzácny druh nadoblačných bleskov. Tie trvajú len zlomok sekundy a vo väčšine prípadov je ich ťažké pozorovať.

Viditeľní sú na nočnej oblohe počas vzdialenej búrky. Ide o zriedkavý jav pri búrkach, kedy blesk udiera z vrcholu búrkového mraku, ktorý je vysoký až viac ako 80 km.

Na rozdiel od bežných bleskov sa tieto blesky rozpadajú na nespočetné červené žiariace vetvy, ktoré sú dlhé aj 20 km a môžu sa rozširovať do priestoru s priemerom až 50 km.

 

Fascinujúca hra farieb zvykne trvať len zlomky sekúnd. Ľudské oko ho za tento krátky čas len ťažko uvidí. Pomocou vysoko citlivých optických zariadení je však možné zviditeľniť celý rozsah týchto efektných svetelných javov.

Všetko dôležité pozorne sledujeme

Dnešnú situáciu s búrkami na Slovensku i v okolitých krajinách sledujeme v našom ONLINE textovom prenose. Ten je k dispozícii >>>TU

Ak by ste mali aj vy také šťastie a podarí sa vám zachytiť niečo zaujímavé v súvislosti s počasím, budeme radi, ak nám to pošlete. Využiť môžete náš kontaktný formulár alebo aplikáciu WhatsApp.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Zajtra
Polooblačno
26 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Skoro jasno
29 °C / 8 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
34 °C / 12 °C
Božena
Nedeľa
Horúco
37 °C / 8 °C
Krištof
Pondelok
Prehánky, búrky
30 °C / 15 °C
Marta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd