Búrky prinášajú najmä lejak. Postupujú naprieč Slovenskom. Ustanú v noci

Peter Minárik

Cez naše územie postupuje studený front s búrkami, ktoré však našťastie nie sú príliš intenzívne. Sprevádza ich predovšetkým výdatnejší dážď, ktorý sa na studenom fronte vyskytuje.

Cez Slovensko začal naplno postupovať studený front s búrkami a s výdatnejším dažďom, ktorý prináša vlahu na takmer celé naše územie.

Na čele studeného frontu sa lokálne generujú aj búrky, pri ktorých prechodne silnie vietor. Blesková aktivita je však pomerne nízka.

Búrky sa vyskytujú najmä na západe

Čelo studeného frontu dorazilo po 21:00 do oblasti Záhoria a nad severozápadné Slovensko a predovšetkým v týchto oblastiach sprevádzal búrky aj silnejší vietor.

Búrky však nie sú príliš výrazné a sú sprevádzané len zosilnením zrážok. Výraznejšie nebezpečné sprievodné javy nepriniesli a neprinášajú.

Pomerne nízka je aj elektrická aktivita. Počas celého dnešného dňa zaznamenali detektory bleskov nad našim územím zatiaľ len niečo cez 1000 bleskov, pričom prevažné časť z bleskov udrela na severozápade a západe Slovenska.

zaznamenané blesky nad našim území, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky nad našim území, zdroj: blesky.bourky.cz

Búrky prinášajú najmä dážď

Vytúženým je však dážď, ktorý prináša studený front na celé naše územie a pri búrkach zrážky naberajú na sile.

Spomedzi všetkých zrážkomerných staníc spadlo doteraz najviac zrážok v oblasti Nového Mesta nad Váhom a Myjavy. Na stanici Selec dnes spadlo takmer 25 mm, v Bošáci 21 mm a rovnaké množstvo zrážok spadlo v Sobotišti.

V týchto chvíľach sú búrky bleskovo aktívne predovšetkým v oblasti Podunajskej nížiny. Cez noc sa studený front presunie cez celé naše územie a do rána postupne zrážky ustanú a súčasne sa začne aj zmenšovať oblačnosť.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Zajtra
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Štvrtok
Polooblačno
25 °C / 7 °C
Jakub
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd