Búrky priniesli vzácnu oblačnosť. Nad Bratislavou sa objavili oblaky Asperitas

23.05.2023 o 19:00 - Veronika Salayová

Dnešné búrky boli a stále sú na Slovensku veľmi intenzívne a priniesli veľa nebezpečných sprievodných javov. Avšak dnes priniesli aj jednu veľkú vzácnosť, a to zriedkavé oblaky typu Asperitas. 

Búrky priniesli vzácnu oblačnosť. Nad Bratislavou sa objavili oblaky Asperitas
Foto: Jan Mikulik - Bratislava Nove mesto (Slovensko)/iMeteo

Asperitas je na pohľad veľmi výrazná, ale pomerne zriedkavá oblačnosť, ktorá má vzhľad vlniacich sa vĺn. Tieto vlnovité štruktúry sa tvoria na spodnej strane oblaku, takže pri pohľade zospodu vyzerá ako vlniaca sa morská hladina. 

Oblaky typu Asperitas sú jedny z najvzácnejších typov oblačnosti na svete. Ich vznik doteraz nie je jasne vysvetlený a len pred pár rokmi bol oficiálne zaradený do Medzinárodného atlasu oblakov WMO.

Vzácne Asperitas nad Bratislavou

Tieto vzácne, a tak trochu aj záhadné oblaky sa dnes na veľké prekvapenie objavili nad naším hlavným mestom. Ich neobvyklý tvar je len ťažko prehliadnuť a Asperitas mnohých Bratislavčanov dnes poobede doslova fascinoval. 

Spôsob, akým sa oblaky Asperitas tvoria, je do istej miery záhadou, napriek tomu existuje medzi odborníkmi veľa diskusií o tom, ako vznikajú oblaky podobné vlnám.

Predpokladá sa, že ich výskyt súvisí s následkami konvektívnych búrok, hoci na druhej strany boli Asperitas pozorované aj v relatívne pokojnom prostredí.

Objavili sa aj mammaty

Okrem Aspertitas sa dnes v Hlohovci objavili aj veľmi zaujímavé oblaky typu Mammatus, ktoré sú nezameniteľné svojím jedinečným vzhľadom.

Mammaty totiž pripomínajú ženské prsia, od čoho je aj odvodený ich názov − z latinského slova mamma, čo v preklade znamená vemeno.

Dnešné búrky, hoci ešte neskončili, priniesli okrem negatívnych atmosférických javov aj niečo takéto krásne a jedinečné...

Reklama MediaAd